Dünyanın en gelişmiş ülkelerin başında gelen ve her yıl yüz binlerce kişinin eğitim için gittiği Amerika’da yüzlerce üniversite ve Community College yanında yüzlerce dil okulu seçeneği bulunmaktadır.Şu anda yaklaşık 500,000 civarında yabancı öğrenci Amerika’da eğitim görmektedir. Amerika’da öğrenim gören Türk öğrenci sayısının yaklaşık olarak 40,000 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Los Angeles, Chicago, New York, Miami, Boston gibi dünyaca ünlü şehirleri ve eğlence merkezlerinde eğitimin yanı sıra unutulmaz eğlenceli zamanlar için sayısız alternatif bulunmaktadır. Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip Amerika öğrencilere sunduğu cazip imkanlarla çok kültürlü ülkelerin başında yer almaktadır. Yıllar boyu yurtdışında İngilizce eğitim almak isteyenleri göz alıcı coğrafi yapısı, dünyaca ünlü eğlence merkezleri ile kendine çekmeyi başarmıştır. Amerika’da her bütçeye, her zevke uygun bir dil kursu bulmak mümkündür.

     ABD’deki dil kurslarında, öğrencinin ihtiyacına göre belirleyebileceği şekilde ders saati yoğunluğu farklı programlar mevcuttur. Haftalık 20, 28, 30 veya daha fazla ders saati seçme olanağı öğrencinin ihtiyacına ve isteğine bırakılır. İster haftalık daha az ders saati seçip öğlen yaşadığınız şehri keşfedin, ister daha fazla ders saati alarak dilinizi kısa zamanda geliştirin. Dil okulları, hafta içi sosyal programlar (film gösterimi, tarihi mekanlara turlar, şehrin tanıtımı…vs) ; hafta sonları ise çeşitli şehirlere gezi düzenlerler. Böylece öğrencilerin sosyalleşmesi ve pratik yapmaları sağlanır. Öğrencilerin okulda öğrendikleri İngilizceyi pratiğe dökmelerinin diğer bir yolu da aile yanında konaklamadır. Aileyle beraber vakit geçirmek, onlara ülkenizi anlatmanız veya onlardan ülke ve yaşam koşullarıyla ilgili bilgi almanız adaptasyon sürecini kolay atlatmanıza ve ayrıca dilinizin gelişmesine yardımcı olur. Aile yanı konaklamaya alternatif olarak ise, öğrenci yurtları, misafirhane, paylaşımlı apartman daireleri, oteller gibi seçenekler mevcuttur. Amerika’da genel olarak İngilizce programları aşağıdaki şekilde:

• Yarı Yoğun (Genel) İngilizce: (Haftada 20 Ders) Günde 4 ders, (her ders 45 dakika, haftada 5 gün) olmak üzere 1 ders – dil bilgisi ve genel kelime egzersizleri, 1 ders – konuşma, 2 ders – okuma, konu anlama, dinleme, yazma biçimde oluşturulmuştur. Sabahları ders alırken öğleden sonralarınızı da ders dışı aktivitelerle değerlendirebilirsiniz. Dersler 09.00da başlayıp öğlen yemeği arasından sonra da devam ederek 12:15 gibi biter. Bazı okullarda tatil İngilizcesi (Vacation English) olarak da anılır.

• Yoğun İngilizce: (Haftada 28 Ders / 30 Ders) Günde 6 ders, (her ders 45 dakika, haftada 5 gün) olmak üzere 2 ders – dil bilgisi ve genel kelime egzersizleri, 2 ders – konuşma, 2 ders – okuma, konu anlama, dinleme, yazma biçimde dizayn edilmiş yoğun İngilizce eğitimi verilir. Bu seçenekte dil eğitimine daha fazla zaman ayıracak ancak boş zaman aktivitelerine daha az zaman ayırmış olacaksınız. Günde altı ders eğitim kısa sürede etkili bir ilerleme kaydetmenizi sağlayacaktır. Dersler 09.00da başlayıp öğlen yemeği arasından sonra da devam ederek 14:30 gibi biter.

• Süper Yoğun İngilizce: (Haftada 40 Ders) Günde 8 ders, (her ders 45 dakika, haftada 5 gün) olmak üzere 3 ders – dil bilgisi ve genel kelime egzersizleri, 2 ders – konuşma, 3 ders – okuma, konu anlama, dinleme, yazma biçimde dizayn edilmiş yoğun İngilizce eğitimi verilir. Yoğun programa ek olarak öğrencilerin TOEFL hazırlık, telaffuz, konuşma pratikleri vb alanlardan kendileri için uygun olanı seçebilirler. Dersler 09.00da başlayıp öğlen yemeği arasından sonra da devam ederek 16:15 gibi biter.

 İş İngilizcesi : Genel İngilizce becerileri yeterli olup belli mesleki alanlarda İngilizce geliştirme amaçlı programlardır, çok farklı içerikleri olmakla birlikte genel kapsamda terminolojiye ağırlık vermekte ve resmi yazışmalar, görüşme teknikleri vs gibi konularda eğitim verilmektedir. 
İş İngilizcesi çok geniş kapsamlı olduğundan dolayı her okulun kendi programı ayrı ayrı incelenmesinde fayda vardır, çünkü kimi okullar pazarlama, işletme, reklamcılık gibi konularda terminolojiyi öğretirken kimi okullarda da teke tek eğitim verilmektedir. Ayrıca kariyer eğitimi, platin eğitim gibi değişen içeriğe göre okuldan okula farklı isimleri de olabilmektedir.

 Sınavlara (TOEFL, CAE, FCE, GMAT, GRE vs) hazırlık programları : Sınav hazırlık programları ikiye ayrılır, birincisi sadece sınav eğitimi odaklı programlar diğeri ise genel İngilizce+sınav programları.

Yalnızca sınav hazırlık olan programlar, ilgili sınava yönelik yoğun ve teknik bir hazırlığı içerir ve genelde 4-16 hafta arasında verilir. Kurs tarihleri de sınav tarihlerine uygun olarak organize edilir.
Genel İngilizce+sınav programları ise, her Pazartesi başlama olanağı sunmakla birlikte bazı zamanlarda sınav tarihlerine uygun olarak da başlama zamanlarını belirleyebilirler. Bu programların süreleri yukarıdaki programa nazaran daha uzun olabilmektedir. Her iki program için de istenilen minimum İngilizce yeterlilik genelde “Intermediate” denilen orta seviyedir.

 Akademik İngilizce (Öğrencileri lisans ve yüksek lisans öğrenimine hazırlar) : Akademik İngilizce programları içerik olarak genel İngilizceye ek olarak daha çok akademik yazım, tartışma, araştırma vs gibi konularda öğrencilerin becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Öğrencilerin okumak istedikleri üniversitelerde akademik konularda yabancılık çekmeden programlara adapte olması için dizayn edilmiş olup genelde minimum 6 ay ama genelde 9 aylık programlardır.

• Öğretmenlik kursları ( öğretmenliğe başlayacak ya da bilgilerini tazelemek isteyen öğretmenler için dil ve alan bilgisi kursları CELTA veya DELTA) : Kısa sertifika programları olup belirli dönemlerde açılırlar. İngilizce öğretmenleri için kendilerini güncellemeye ve gelişmeleri takip etmelerine yardımcı olarak şekilde iyi bir İngilizce öğretmenliği için tercih edilen kurslardır. Kurs sonlarında öğrenciler isterse sınavlara girerek sertifikalarını elde edebilirler

Öğrencilerin En Çok Tercih Ettiği Şehirler:

Newyork: Newyork, dünyanın en kozmopolit, en canlı şehirlerindendir. Finans, iletişim ve kültür merkezidir. Burada göz kamaştırıcı bir kültürel etkinlik ve kuruluş, eğitim kaybnakları, eğlence, spor etkinlikleri bulacaksınız. Ayrıca dünyaca ünlü restoranlar, pazarlar ve düşünebileceğiniz her türlü mağaza vardır.

Boston: 50’yi aşkın üniversiteyi bünyesinde barındıran şehir, aynı zamanda dünyanın da en büyük akademik merkezlerinden biridir. Hareketli ve sosyal, kültürel, ticari etkinlikler imkanı sunan bu cazip şehirde, yapacak çok şey, dolaşacak çok yer bulacaksınız. Boston’un metro sistemi “T” sizi şehrin merkezine, Harward Square’e Wharf müzesine, Boston Tea Party Ship, Symphony’ye ve diğer gezilebilecek mekanlara bağlar.

San Francisco: San Francisco’nun ünlü tepeleri, Pasifik Okyanusu ve San Francisco koyu arasında uzanır. Okyanusu, şehrin tepelerini ve koy bölgesine özgü çekici Viktoria tarzı mimarisinin muazzam manzaralarını görebilirsiniz. Ilıman bir iklim, kozmopolit ve üstün bir kültürel hayat, dünya mutfaklarından yemekler ve hoş bir yaşam tarzı vardır. Körfezin ucundaki Sausolito’yu gezebilir, ünlü Golden Gate köprüsünden geçebilir, Alcatraz’a gemiyle gidebilir veya Çin mahallesinde yemek yiyebilirsiniz.

Miami: Tarif edilemez bir güzellik. Carabian Adalarına hareket üssü niteliğinde altın plajları ile ünlü tatil beldesidir. İçinde yer aldığı Florida eyaletinin göz bebeği olan kent, bu ünvanını Nasa, Disneyland, Key West gibi popüler noktalarla paylaşır. Yılın her dönemi ılıman iklimi kente yıl boyu hareketlilik sağlar. Fort Lauderdale’i de içine alan sahil şeridi, okyanus boyunca kilometrelerce uzanmaktadır.

Coğrafik ve kültürel olarak eyaletler arası farklılıklar bulunan Amerika’da dil eğitimi alan öğrencilerin çalışma izni yoktur. Dil eğitimi alacak öğrenciler haftalık minimum 18 saatlik ders almalıdırlar.