Amerika, tüm dünyadan birçok kültürün bir araya geldiği çok uluslu bir ülkedir. Ülkenin anadili olan İngilizce ise, tüm dünyada kabul görmüş evrensel bir dildir. Dolayısıyla da Amerika’da yaşamak ve eğitim görmek birçok gencin hayalidir. Sosyal ve kültürel hayatı Türkiye’dekinden oldukça farklı olsa da birçok gencin hayal ettiği Amerika’da eğitime, özellikle lise ve üniversitelerde yoğun bir talep gösterilmektedir. Lise eğitimini Amerika’da gelen Türk ve diğer yabancı öğrenciler, lise bittiğinde İngilizceyi anadili gibi konuşma seviyesine getirmektedir, ki bu da öğrenci için büyük bir avantajdır. Lise hayatı süresince Amerikan kültürüne adapte sağlayan öğrencilerin en büyük avantajı, Amerika’da üniversite eğitimi görmek için büyük bir şans sağlamalarıdır. Amerika’da lise eğitimi, birçok öğrenciye göre Türkiye’dekinden daha zor gelebilir, ancak İngilizce yeterliliğinin sağlanmasıyla kolaylıkla başarı elde edilebilir. Ülkede alınan lise diplomalarının tüm dünyada geçerli olması da, Amerika’da lise eğitiminin sağladığı avantajlardan bir diğeridir, ayrıca bu diploma Amerika’da üniversite okuma olanağını elde etmeniz için de büyük bir avantaj sağlayacaktır. Lise diplomasını Amerika’daki bir liseden alan öğrencilere, tüm dünyada üniversite eğitimi görme şansı da doğmaktadır. Türk Müfredat derslerini başarı ile tamamlayan öğrencilerin, Amerika’daki dersleri başarmak ve burs kazanmak için İngilizce bilgilerini ilerletmeleri yeterli olacaktır. Çalışkan öğrenciler en az Türkiye’deki kadar başarılı olarak, hem okuyacakları lisede hem de Amerika’daki üniversitelerde yüksek burs imkanı bulurlar. Lise eğitimini Amerika’da görmek isteyen öğrencilerin, en büyük korkularının başında İngilizce yeterlilik durumu gelmektedir. Ancak bu yeterlilik, Amerika’da yaşadığı süre içerisinde anadil seviyesine gelmektedir. Lisede Amerikalı öğrencilerle bir arada bulunan öğrenci, çevresiyle sürekli olarak İngilizce iletişim kuracağı için ister istemez İngilizcesi gelişecektir. Burada bilmeniz gereken, Amerika’ya geldiğiniz sürede ilk birkaç ay zorluk çekseniz dahi, kısa bir süre içinde sosyal hayata ve dile adapte olabilirsiniz.

     Amerika da Lise eğitimi programları özel ve devlet liselerinde verilmektedir. Öğrencilerin yasları 9- 16 arasındadır. Öğrenciler isterlerse 1 senelik ya da 3,5 ayı kapsayan bir dönemlik Lise programlarına da katılabilmektedirler!

DEVLET OKULLARI (PUBLIC SCHOOLS)

Amerika devlet okulları her sene binlerce öğrenciye değişim lise programlarıyla Amerikan Eğitim sisteminin kalbi niteliğindedir. Tipik olarak program Amerika’nın birçok yerindeki liselere ve gönüllü aile yanına yerleşimi içermektedir. Bu program sadece okul hayatını değil sosyal, kültürel ve sportif yönden de öğrenciyi hayat hazırlamayı hedeflemektedir. Amerika’daki devlet liseleri, sadece değişim öğrencilerine izin verir ve bu değişim öğrencilerine mezun olma şansı vermez. Eğer bir Amerikan Lisesi diplomasına sahip olmak istiyorsa öğrenci, programın sonunda Amerika’dan ayrılmak ve bir özel okula tekrar başvuru yapmak zorundadır.

Başlangıç tarihleri: Ocak, Ağustos,  Konaklama tipi: Aile yanı konaklama, Giriş şartları: 15-18 yaş ve min. Orta üzeri (High indermediate ) seviye İngilizce, en az iyi seviye başarılı eğitim geçmişi

Süre: min. 1 sömestre veya yıl

ÖZEL OKULLAR (PRIVATE DAY/BOARDING SCHOOLS)

Amerika’daki özel okullar, Amerika’nın prestijli ve rekabetçi üniversitelerine girmeyi hedefleyen öğrenciler ve aileleri için cazip hale gelmektedir. Bu okullarda öğrencilere, çok iyi yapılandırılmış fakat öğrenciye göre kişiselleştirilmiş çalışma programları sunulmaktadır. Öğrenciler küçük sınıflarda, geniş müfredatlarla ve ekstra birçok sosyal ve sportif faaliyetlerle eğitim alırlar.

Başlangıç tarihleri: Eylül, Ocak Konaklama tipi: Aile yanı konaklama, yurt konaklaması Giriş şartları: 13-18 yaş ve min. Orta (indermediate) seviye İngilizce, en az iyi seviye başarılı eğitim geçmişi

Süre: min. 1 sömestre veya yıl