Yurtdışında master eğitimi denince Türk öğrenciler için ilk akla gelen ülke Amerika’dır. Amerika’nın 16.000’in üzerinde üniversitesi olması sebebiyle aslında sadece Türk öğrenciler için değil dünyadaki birçok öğrenci için yurtdışı master eğitiminde ağırlık Amerika’dan yanadır. Her yıl yüzbinlerce öğrenci Amerika’ya lisans ve lisansüstü eğitim almaya gider. Üniversite sayısının bu kadar fazla olması sebebiyle Amerika’da yüksek lisans yapmaya karar verdiğinizde en önemli konulardan biri bütçeniz ve beklentileriniz doğrultusunda en uygun üniversiteyi bulabilmektir. Doğru üniversiteyi bulmak aslında çok da kolay olmayan iyi araştırılması ve planlanması gereken bir süreçtir.

     Amerika’da yüksek lisans fiyatları çok geniş bir aralıktadır. Yani aslında yüksek lisans için maliyet şu kadardır demek oldukça zor. Siz öncelikle master eğitiminiz için ayırabileceğiniz bütçenizi belirleyin. Bir sonraki aşamaya geçmeden önce eğitim boyunca tüm masraflarınız için ne kadar ayırabiliyorsunuz bu net bir şekilde belirlenmiş olmalı. İngilizce seviyeniz öğretim dili İngilizce olan bir üniversitede yüksek lisans yapmak için yeterli mi? TOEFL sınavına girdiniz mi veya girmeniz durumunda yeterli puan (örneğin IBT 90) alabileceğinize inanıyor musunuz? Eğer İngilizce konusunda şüpheleriniz ve korkularınız varsa bu dilinizin yeterli olmadığını gösterir ki bu durumda yüksek lisans eğitiminizden önce dil eğitimi almanız gerekebilir. Dil eğitiminizi de Amerika’da alabilirsiniz. Başta da belirttiğimiz gibi en zorlu ve en önemli kısım burasıdır. Amerika’nın birçok eyaletinin yüzölçümünün Türkiye’den büyük olduğunu ve üniversite sayısının 16.000’in üzerinde olduğunu düşünürseniz bu seçimin ne kadar zor olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Bu aşamada ofisimizden profesyonel destek alabilirsiniz.

MBA

     MBA’in açılımı “Master of Business Administration”, yani İşletme Yüksek Lisansıdır. Her yıl MBA programına dünyanın dört bir yanından farklı millet, kültür ve yaştan on binlerce insan ilgi göstermektedir. MBA iş deneyimine sahip ve profesyonel üst düzey yönetici olmak isteyen kişiler için düzenlenen bir yüksek lisans eğitimidir. Katılanların devlet ya da özel sektörde çalışan, iş tecrübeleri çok farklı olan herkes için her tür koşula uygun her öğrencinin istek ve ihtiyaçlarını karşılayabilen bir MBA programı bulmak mümkündür. MBA öğrencileri yöneticilik kariyerlerinde ilerleme kat etmiş beş ile on yıl arasında iş deneyimine sahip kişilerdir. Avrupa ve Amerika’da MBA eğitimi alanların ortalama yaşı tam zamanlı programlarda 27, yarı zamanlı ve uzaktan öğrenim programlarında 35’tir.

MBA programlarına kimler katılabilir?
     MBA programlarına katılan öğrenciler üniversitelerin farklı disiplinlerinden gelen ve işletme ve yönetim alanında uzmanlaşmak isteyen öğrencilerdir. Lisans eğitimini hangi bölümde almış olursa olsun hemen hemen her öğrenci mastır eğitimini MBA konusunda yapmayı öncelikle düşünmektedir. Bunun en büyük sebebi özellikle büyük ölçüde firmaların, üst yönetim kademesindeki personelin iyi bir üniversiteden MBA diploması olan kişileri tercih etmeleridir. Bazı şirketler üstün başarı gösteren çalışanlarını MBA programlarına katılmalarını sağlamaktadırlar.

MBA programlarına başvuru koşulları nelerdir?

Üniversite mezuniyeti (En az 4 yıllık üniversite)
Yeterli İngilizce düzeyi (Toefl 550-650 veya IELTS 5,5 – 6,5)
Yeterli not ortalaması (2.0 – 4.0)
Yeterli maddi kaynak Gerekli sınavları geçmek (GMAT; 500 – 650)
İş tecrübesi (2 – 5 sene)
Referans Mektupları (2-3 akademik / 2-3 iş deneyimi)
Yeterli İngilizce düzeyi: Bunu TOEFL veya IELTS ile kanıtlayabilirsiniz. Amerika ve Kanada Yüksek lisans için en az 550 TOEFL istemekte olup ilk 50–100 içerisinde olan okullar en az 600 TOEFL skoru istemektedirler. İngiltere ve Avustralya’daki okullar genellikle IELTS talep eder ve minimum skor 6,5 olmalıdır. Bu sınavlara Türkiye’de girilebileceği gibi hem notlarını yükseltmek hem de gidecekleri ülkenin biraz olsun aksanını öğrenmek için yüksek lisans öncesi o ülkede Pre-MBA adı verilen kurslara gidilebilir. Bu programlar öğrencileri hem TOEFL hem GMAT sınavlarına hazırlar hem de okulların başvurularında olumlu rol oynar. Zira ön hazırlık programları özellikle daha yüksek not ortalaması arayan ancak gidecek adayın not ortalamasının yetersiz kaldığı okullar için kabulünü kolaylaştıracaktır.

Yeterli not ortalaması: Yurtdışındaki okulların istediği not ortalaması 4 üzerinden değerlendirerek en az 2.5’tur. 2-2.5 arası ortalamayla kabul eden okullar da bulunmaktadır. En yüksek derecedeki okullar en yüksek ortalamaları kabul etmektedirler. Hatta ilk 100’deki bazı üniversiteler sadece okul birincisi olmanızı şart koşabilir. İlk 100’deki okulların birçoğu sadece ortalamaya değil öğrencinin başarılarına, aktivitelerine, sosyal yaşantısına, spor, sanat, edebiyat v.s. gibi ders dışı faaliyetlerdeki başarılarını da göz önüne alacaktır.

Yeterli maddi kaynak: Üniversiteler, öğrencilerin en azından okulun 1 yılının toplam ücretini (konaklama + yaşam giderleri + dersler + sigorta gibi) karşılayabileceklerini kanıtlamalarını isteyecektir. Bu da öğrenciyi finanse edecek olan kişinin alacağı bir banka belgesi ile sağlanabilir.

Gerekli sınavları geçmek: GMAT MBA programlarına başvuracak öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. GMAT çoktan seçmeli (Sözel ve Sayısal) ve kompozisyon (Analytical Writing Assessment) olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Sınavın amacı işletme ve yönetimle ilgili alanlara başvuracak öğrencilerin yeterli birikim ve yeteneğe sahip olup olmadığını ölçmektir. GMAT skoru MBA programlarına kabul kriterlerinin arasındadır. Örneğin yine ilk 100 sıradaki okullar genelde Min. 650 GMAT beklemektedir. Normal olan bir üniversiteye başvuruda min. 550 GMAT skoru yeterli olabilmektedir.

İş tecrübesi: MBA- yani işletme yüksek lisansı yapmak isteyen öğrencilerden bazı okullar en az 2 yıllık iş tecrübesi talep eder. Ancak yine aynı okulların MSC (Master of Science in Business Administration) işletme yüksek lisansı yapmak isteyenlerden herhangi bir iş tecrübesi aramaz. Bu diploma yine işletme yüksek lisansı olup, MBA’e göre biraz daha teoriktir. Bazı okullarda ‘Executive MBA’ denilen en az 3-5 yıllık iş tecrübesi olan yönetici konumuna gelmiş kişiler için yüksek lisans programları da mevcuttur. İş tecrübesi arayan üniversiteler için, bu çok önemli rol oynamaktadır. Üniversiteler genellikle öğrencilerin okul sırasında çalıştığı part-time işleri göz önüne almayacak; hatta bazı üniversiteler aile şirketindeki iş tecrübelerini bile bu kategoride değerlendirmeyecektir. MBA programları öğrencilerden yapmak istedikleri yüksek lisans konusunda yakın bir iş alanından tecrübeleri olmasını beklemektedir.

MBA programı size neler kazandıracak?
     Yüksek lisans eğitimi öğrencilerin hayat boyu yaptıkları en büyük yatırımlardan biridir. Şu bir gerçek ki MBA program masraflarının %70’i borç alınarak ödenen ücretlerdir; dolayısıyla masraflı bir programdır. Fakat iyi yönetici adayları fayda-zarar analizini yaparak MBA derecesinin onlara masraftan çok kazanç getireceğini çok iyi bilirler. En başta sahip olduğunuz iş tecrübeleri, MBA programında kazandığınız profesyonel bilgi ve yetenekler programdan mezun olduğunuzda sizlere yüksek maaş ve sosyal imkânlar sunacaktır. İş beklentileriniz artacak daha rekabetçi düzeyde yönetim ve iş anlayışıyla başarılarınızı arttıracak bireysel üretim ve verimliliğiniz katlanacaktır. MBA derecesi sizlere değişik endüstrilerde üst düzey kademelerde yeni kapılar açacaktır