Avustralya’da eğitim görmenin pek çok avantajı vardır. Bunlardan en önemlisi, kaliteli fakat ekonomik okullarıdır. Avustralya’da suç düzeyi oldukça düşüktür. Güvenlik önlemleri yüksektir. Kozmopolit bir şehir olan Avustralya’ya uyum sağlamak, insanlarına ısınmak gayet kolaydır. Öğrenciler, eğitim saatlerinin dışında çalışma olanağına da sahiptirler. Eğitim görülen kurumlar, dünya standartlarındadır ve verilen diplomalar dünya çapında geçerlidir. Avustralya’da lise eğitimi, devlet tarafından sürekli kontrol edilmekte ve genelde karma eğitim vermektedir. Devlet okullarının da, özel okullar gibi sınıf mevcutları azdır ve en son teknolojiyle donatılmıştır. Ayrıca yabancı öğrenciler için İngilizce dersleri verilmektedir.

     Avustralya’da görülen lise eğitimi, sadece lise öğrenimine değil kişisel gelişime de yönelik bir eğitimdir. Türkiye’den Avustralya’ya gidecek öğrencinin ortaokuldaki not ortalaması göz önünde tutulur. Avustralya’da devlet tarafından desteklenen liseler, gündüz eğitim vermektedirler. Özel okullar ise devletten bağımsız, özerk olarak işletilmektedirler. Özel okullarda aile yanında ya da tam pansiyon konaklama imkânı bulunmaktadır. Avustralya’da kişiler evlerinin odalarını uygun bir fiyata kiralamaktadırlar. Ancak bu odalarda ayrı bir tuvalet ve duş bulunmamaktadır. Bir öğrenci için en uygun konaklama ise, aile yanı konaklamadır ki bu da okul tarafından sağlanmakta, ücreti harç parasının içerisinde alınmaktadır.

Avustralya Liselerine Giriş Şartları
– 13–19 yaş arasında olmak
– Not ortalaması yüksek olmak(notları arasında zayıf olmaması)
– Tavsiye mektubu
– TOEFL sınav sonucu
Avusturya Başvuruları İçin Gerekli Olan Belgeler
– Başvurulacak okulun başvuru formu
– Notları gösteren belge (transkript)
– Referans mektubu
– Statement of Purpose (Eğitim amacını anlatan bir mektup) 
– Essay (kompozisyon)
– Diplomanın aslı ve eğer İngilizce değil ise noter onaylı İngilizce çevirileri
– Okulun istediği oranlarda dil yeterlilik sınav sonucu (TOEFL, IELTS)
– Sponsorun (aile, iş yeri ya da arkadaş) eğitim ve yaşam bedelini karşılayacak miktarda banka mektubu
Avustralya’da Liselerin Başlangıç Tarihleri
Avustralya’da liseler Ocak ayı sonunda başlamakta ve Aralık ayı sonunda bitmekte olup, iki dönemden oluşmaktadır ve okul yılı içinde de 2 kez tatilleri vardır.