Yüksek Lisans (Master) Master, üniversite eğitimini tamamlamak üzere veya mezun olan öğrencilerin kariyerlerini geliştirmek, iş dünyasında profesyonelleşmek ve rekabetçi ortamda aranan bir kişi olmak için alabilecekleri bir eğitim programıdır. Ülkemizde bu eğitim olanağını elde edebilme şansı sınırlı olmakla birlikte İngiltere’de master programı almak için şans oranı çok daha yüksektir. Üniversite ve bölüm sayısının zenginliği, esnek ve kolay başvuru imkanı olması, programın 1 yılda tamamlanabilmesi, ülkemize olan yakınlığı ve programın ülkemizde kabul görmesi gibi etkenler İngiltere’de master eğitimine olan ilgiyi artırmaktadır. Master eğitimi sırasında sadece eğitimin değil günlük yaşamın içerisinde olmak da kişiye birçok katkı sağlar. Ülkenin kültürü ile birlikte uluslar arası öğrencile ile tanışma farklı kültürdeki insanlarla bir arada olma kişiyi uluslararası toplumun bir parçası haline getirecektir. Programı tamamlayıp ülkesine dönen kişileri iş hayatında da önemli avantajlar beklemektedir. İngiltere’de alınan yüksek lisans, doktora veya MBA diploması, bağımsız düşünebilme yeteneği, öz disipline sahip, araştırma yürütebilen, analiz yapabilen ve şirket veya organizasyonlarına katkı sağlayan profesyonel bir kişi olarak bir çok kapıyı aralayacaktır.

Lisansüstü Program Türleri

• Pre-Master (Yüksek lisans öncesi hazırlık)Programları : Uluslar arası öğrenciler için master programlarına hazırlık amaçlı uygulanan bir programdır. Daha iyi bir alanda master yapmayı düşünen ama akadamik kriterleri yeterli olmayan veya dil seviyesi istenilen düzeyde olmayan öğrencilerin master öncesi pre-master almaları tavsiye edilir. 1 akademik yıl süren programda, Akademik araştırma, kültürel bilgilendirme ve dil eğitimi verilir.İngiltere’de Pre-Master programı üniversite bünyesinde veya anlaşmalı oldukları College’larda verilir. Bazı üniversiteler yüksek lisans programına devam edebilme garantisi de verir.

• PG Cert/Dip (Lisansüstü Sertifika veya Diplomaları) : 1 yıl süren dersli lisansüstü programlarıdır Program herhangi bir araştırma gerektirmez. Çoğunlukla mesleki programlar olarak kabul edilir ve iş hayatı için gereken pratik bilgilerin verilir. MBA öncesi bir ara program niteliğindedir. Kariyer için iyi bir başlangıç imkanı sunar. Diploma programlarından bazıları başarılı olanlara yüksek lisans programına geçiş kolaylığı sağlamaktadır.

• MA, MSc, LLM, Med, Etc. (Dersli yüksek lisans programları): 1 yıl süren dersli yüksek lisans eğitimi 2 modülden oluşur: 1. modülü tamamlamak için belirli sayıda ders ve seminerlere katılmak, denemeler yazmak ve sınavları başarmak gerekir. Bu yaklaşık 9 ay süren bir süreçtir. 2. Modül ise tez çalışmaları yapılarak proje tamamlama ve orijinal bir araştırma tezi hazırlama sürecidir. Bu da yaklaşık 3 ay sürer. Değerlendirme puanı her iki modül tamamlandıktan sonra verilir.

• MRes, MPhil (Araştırma yüksek lisansı) : 1 yıl süren araştırma ve proje hazırlama esasına dayanan yüksek lisans eğitiminde derslere katılmaktan ziyade akademik araştırmalar yaparak eğitim alınır. MRes genelde bir yıllık bir programdır, İki yıl süreli MPhil ise genellikle doktoraya geçiş olarak kullanılır. Değerlendirme puanını sunulan tezin başarısına göre belirlenir.

• MBA (İşletme yönetimi yüksek lisansı) : MBA bir yıl süren ve işletme alanında uzmanlaşmanızı sağlayan dersli yüksek lisans eğitimidir. En çok ilgi görenlisansüstü programı olan MBA programı, yöneticilik kariyerinizde önemli bir basamak atlamanızı sağlar.

• PhD (Doktora): Eğitim süresinin üç ile dört yıl arasında değiştiği doktora programlarında daha önce master eğitimini tamamlamış olması zorunlu değilse de genel olarak aranan bir özelliktir. Doktora programları bir akademisyenin denetiminde kendi ilgi alanınızda tek bir araştırma projesi üzerinde çalışırsınız ve son yılınızda da yaklaşık 100,000 kelimeden oluşan bir tez sunmanız istenir. İngiltere’de Yüksek Lisans Kabul Koşulları! İngiltere’de her diploma notuna uygun bir üniversite bulunmaktadır. Üniversitenin Yüksek Lisans programına kabul alabilmek için İngilizce düzeyinin en az advanced seviyesinde olması gerekmektedir. Ayrıca IELTS sınavından ortalama 6.5 alan öğrenciler İngiltere’de Yüksek lisansa başvuru yapabilir. Başvuru tarihleri her Üniversite farklıdır fakat her üniversitenin belirlediği bir son başvuru tarihi vardır. Genelikle yüksek lisans programlarına başvurular başlama tarihinden bir yıl önce başlar ve okul başlangıç tarihinden 4 ay öncesinde biter. Akademik ve İngilizce düzeyi yeterli olan öğrenciler, başvuru kriterlerini sağlamışlarsa şartsız kabule hak kazanırlar. Akademik ve İngilizce yeterliliği saptanamadığı durumlarda (eğitimi devam ediyor vaya İngilizce yeterlilik sınavı sonucunu henüz belli olmamış vb.) Öğrencilere şartlı kabul verilir. Yüksek Lisans için başvuru belgeleri

• Diploma (Mezunlar için)(ilk başvuru için henüz okuyan öğrencilere gerekli değildir) • Üniversitedeki notlarınızın dökümü (transkript)(Mezun olmayanlar için)

• İngilizce yeterlilik sınavı sonucu genelde IELTS veya TOEFL (müracaat aşamasında bu belge olmadan da müracaat yapılır)

• Akademik referans (2 tane veya en az 1 akademik ve 1 iş referansı)

• Niyet Mektubu Varsa yayınlanmış eserleriniz.

• CV

• Gerekiyorsa Portfolyo (Sanat ve dizayn bölümleri için)

• MBA için üniversitelerin çoğu 2 ya da 3 yıl belli bir iş tecrübesi isteyebilmekle birlikte iş tecrübesi olmadan alan üniversiteler mevcuttur.

• Bazı kurumlar standart bir sınava girmenizi isteyebilir. Bazı kurumlar standart bir sınava girmenizi isteyebilir.

     İngiltere’de yüksek lisans eğitiminin en önemli avantajı Amerika ile kıyaslandığında çok daha yakın olmasına rağmen aynı standartlarla ve İngilizce eğitim imkanı sağlayabilen bir ülke olmasıdır. Avrupa’daki diğer ülkeler arasında en önemli artısı ise eğitim dilinin İngilizce olması diyebiliriz. Bir diğer önemli artısı da İngiltere’de eğitiminizi sürdürüyorken yarı zamanlı bir iş bulabilme olasılığınızın yüksek olması. İngiltere’de öğrencilere haftada 20 saat çalışma imkanı veriliyor. İngiltere’de master eğitimi almaya karar verdikten sonra yapmanız gerekenler aşağıda özetlenmiştir.

1- Ücretler İlk yapmanız gereken İngiltere’deki yüksek lisans eğitiminize ne kadar harcayabileceğinizi belirlemek. Bütçenizi belirledikten sonra seçim yapmak daha kolay olacaktır. İngiltere’de yüksek lisans fiyatları Türkiye’de olduğu gibi geniş bir aralıktadır. Ne kadar harcama yapmanız gerektiği hangi üniversitede hangi bölümde master yapacağınıza göre oldukça değişkendir. Bu sebeple önce bütçenizi belirleyip bütçenize uymayan okulları elemeniz başvuru sürecinizi kolaylaştıracak ve gereksiz yere bütçenizi aşan üniversitelerle vakit harcamanızı önleyecektir.

2- İngilizce İngiltere’de yüksek lisans şartlarının başında İngilizce gelir. İngilizceniz İngiltere’de yüksek lisans eğitimi alabilecek seviyede değilse ve İngiltere’de master eğitimi alma konusunda kararlıysanız 2 seçeneğiniz var:

• İngiltere’de önce bir dil okuluna gitmek (Bu eğitim almayı planladığınız üniversitenin dil okulu da olabilir ) Bazı üniversiteler yüksek lisans eğitimlerini dil hazırlık kurslarını da bağlayıp entegre bir eğitim sunabiliyorlar.

• Ya da şu an yaşadığınız yerde kurs/özel ders gibi seçeneklerle İngilizcenizi geliştirip daha sonra yüksek lisans eğitiminiz için İngiltere’ye gitmek. Her iki seçeneğin de artıları ve eskileri vardır ama imkanınız varsa dil eğitiminizi de İngiltere’de alın. Böylece dil eğitiminiz sırasında üniversiteler ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olma şansına da sahip olursunuz.

3- Okul Kararı İngiltere’de master eğitimi için okul seçmek Amerika’ya göre çok daha kolaydır. İngiltere’de Amerika gibi binlerce üniversite yoktur. Üniversite sayısı 50 civarındadır. Amerika ile kıyaslandığında bir eyaletindeki üniversite sayısının bile oldukça altındadır. Bu sebeple üniversite seçmek ve karar vermek daha kolaydır. Diğer yandan üniversite sayısının az olması kabul alma olasılığınızın Amerika’daki üniversitelere göre daha düşük olmasına da sebep olabilir. Yani İngiltere’de yüksek lisans yapmak sırf bu yüzden bile daha zordur diyebiliriz. Özetle bütçenizi belirledikten sonra kabul alabileceğinizi düşündüğünüz kendi seviyenize uygun üniversiteleri belirleyin ve başvuru için gerekli yönergeleri inceleyip başvuru öncesi hazır hale gelin.

4- Başvuru İngiltere’de üniversitelerin yüksek lisans başvuru tarihleri ve aralıkları farklılık gösterir. Başvuru yapabileceğiniz üniversiteleri belirledikten sonra ilk iş olarak başvuru tarihlerini araştırın ve bir tablo halinde tutun. Başvuru tarihlerini aldıktan sonra başvuru için gerekli evraklar ve yapılması gereken işlemleri araştırın. Eğer varsa İngiltere’de eğitim almış veya orada yaşayan bir tanıdığınız/yakınınız size bu konuda yardımcı olabilir. Bilgi ve deneyiminden yararlanabileceğiniz kimse yoksa bu konuda danışmanlık hizmeti veren uzman bir ofisten destek almanız faydalı olacaktır. Yurtdışı eğitim fuarları da yol gösterici ve aydınlatıcı olur. Her yıl farklı şehirlerde bir kaç kez yapılan bu fuarlara katılmaya çalışın.