İngiltere’de lisans eğitimi kalitelisi ve çeşitlilikleri ile ünlüdür. Köklü eğitim geleneği, modern metodları, teknolojik imkanları, dünyaca ünlü akademik kadrosu ile öğrencileri araştırma yapmaya, bireysel çalışmaya, anlayıp öğrenerek pratik yapmaya teşvik eden bir eğitim sitemine sahiptir. Başarılı bir akademik kariyerin yanında mesleki çalışmaları ön planda tutar ve mezuniyet sonrası kolaylıkla iş bulabilecekleri çok çeşitli eğitim programlarını da bünyesinde barındırır. Bu esnek yapı iş dünyasındaki tercihleri öngörerek önceden planlanmış, ihtiyaçlara ve hedeflere göre belirlenmiş program ve okulları ortaya çıkarmıştır.

     İngiltere’de üniversite programları, diğer ülkelere göre daha kısa sürelidir. Üniversite eğitimi dört değil üç yıldır. İngiltere’de üniversite eğitiminin 3 yıl ve master eğitiminin 1 yıl sürmesi, kısa sürede eğitimin tamamlanmasını sağlar. İngiltere’de lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler mezuniyet bölümlerine bakılmaksızın üniversitenin kriterlerini yerine getirmek şartıyla istedikleri bölümü seçerek eğitim alabilirler. Peki bu kriterler nelerdir? Ülkemiz eğitim sistemi gibi liseden mezun olmak üniversiteye başlayabilmek için yeterli değildir. Uluslar arası öğrenciler dahil İngiltere’de orta öğrenimi tamamlamış olan İngiliz vatandaşları da doğrudan üniversiteye başlayamaz. Lise mezunu olan uluslar arası öğrenciler, İngiltere’de Üniversite eğitimi almayı düşünüyorlar ise, hem iyi derecede İngilizce, hem de buna ek olarak A level düzeyine gelebilmesi için 1 yıl süre ile FOUNDATION (Üniversite hazırlık) eğitimi almalıdır. Foundation eğitimi okunmak istenen bölüme göre öğrenciyi hazırlar başarıyla tamamlayan öğrenciler üniversitelere kabul edilirler.

     A-Level (Advanced Level): Liseden mezun olan öğrencilerin hangi üniversitede okuyabileceğini belirlemek için genel olarak 2 yıl (4 dönem) süren (Fazla ders alarak 2 ya da 3 dönemde de tamamlanabilir) bir eğitim programıdır. Cambridge ve Oxford üniversiteleri de dahil olmak üzere tüm İngiliz üniversiteleri tarafından tanınan bu programın ABD, Avustralya dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesindeki üniversitelere girişte geçerliliği bulunmaktadır. Uluslar arası öğrenciler A-Level eğitimi için bağımsız orta dereceli okullardan birine devam edebilirler. A-Level eğitiminde öğrenci üniversitede okumak istediği bölüme göre 3-4 konuda ders alır ve iki yıl boyunca bu derslerde uzmanlaşmak için eğitim görürler. A-Level başarısı, her yıl Haziran ayında yapılan sınavlar sonucunda ölçülür sınav sonuçları yeterli olmayan öğrenciler Ocak ayında yeniden sınava girebilirler. A-Level eğitimini tamamlayan öğrenciler A-Level başarı notlarına göre üniversitelerden kabul alarak eğitimlerine devam ederler.

     Foundation: Lisans eğitimini İngiltere’de okumak isteyen uluslararası öğrencilere yönelik geliştirilmiş 1 akademik yıl süren programdır. Foundation programına katılabilmek için İngilizce seviyesinin yeterli olması gereklidir. Foundation eğitimini tamamlamak her üniversiteye kabul alınması anlamına gelmemelidir. Çünkü İngiliterede’ki üniversitelerin tamamında Foundation programı kabul için yeterli görülmez. Lisans eğitimine devam etmek istenilen üniversitenin bünyesindeki hazırlık programına devam ederek, yada üniversitelerle anlaşma yaparak onların müfredatına uygun müfredat sunan ve öğrencilerine bu üniversitelerden birine geçiş garantisi veren özel hazırlık programlarına da devam etmek kabul almada büyük kolaylık sağlayacaktır. Eylül ayında başlayan programlara; İngilizce seviyesi IELTS 5,5 olanlar Ocak ayında IELTS 6,0 seviyesinde olanlarda Nisan ayında başlayabilir.

     İngiltere’de üniversitelere başvuru dönemi Eylül ya da Ekim aylarıdır. Bunun için de bir önceki yılın sonbahar aylarında başvurunun yapılmış olması gerekmektedir. Lisans eğitimine başvurular sürecin düzenli bir şekilde yürümesi için ülkemizdeki ÖSYM fonksiyona sahip olan UCAS aracılığıyla yapılmaktadır. UCAS öğrenciye nasıl başarılı bir başvuru yapılacağını tavsiye eder ve eğitim kurumları hakkında detaylı bilgi sunar. UCAS başvuruda öğrenciye altı üniversite veya kolej tercih etmesini sağlayarak öğrencinin lisans eğitimi alma şansını artırır.

İngiltere’de lisans programları

     Ulusal Yüksek Öğrenim Sertifikası (Higher National Certificate – HNC) veya Diploması (Higher National Diploma – HND) ; 1-2 yıllık kariyere dönük ve lisans programının ilk basamaklarına denk gelen yüksek eğitim programlarıdır. Mühendislik, spor araştırmaları, sanat ve tasarım, medya ve iletişim, müzik teknolojisi gibi çeşitli alanlarda açılırlar. Bu programı tamamlayanlar alt düzey yöneticilik ile kariyere başlayabilir veya lisans programının iki veya üçüncü sınıfına da geçiş yapabilir.

     İki Yıllık Yüksek Öğrenim (Ön Lisans) Programları (FdA, FdSc, vb.): 2 yıllık ve kariyere dönük yüksek öğrenim programları olan ön lisans programları lisans derecesinin ilk aşamasına denk gelir. Sanat ve tasarım, medya ve iletişim, mühendislik ve hastane yönetimi gibi çeşitli alanlarda açılmaktadır. Mesleki kariyere veya lisans eğitimine temel oluşturmak amacıyla tercih edilebilir.

     Yüksek Öğrenim Diplomaları: Yüksek öğretim diplomaları, eğitim, teoloji, iletişim, sosyal hizmetler gibi sosyal bilimlerle ilgili alanlarda açılan ve iki yıl süren programlardır. Bu alanlarda kariyer yapmak isteyen ya da eğitimini sürdürmek isteyen öğrenciler için idealdir.

     Lisans Programları; Bu programlar, İngiltere’de en yaygın olanlarıdır. Genellikle İngiltere, Kuzey İrlanda ve Galler’de 3, İskoçya’da (yüksek lisans derecesi almak da mümkündür) 4 yıl süren akademik programlardır. Bazı programlarda öğrencilerin, bir yıl sanayide veya yurtdışında çalışabilmeleri için bu süre bir yıllığına uzatılabilir.

     Uluslararası Üniversite Akademik Hazırlık Programı: Uluslararası Üniversite Akademik Hazırlık Programı, sahip olduğunuz niteliklerle, bir İngiliz üniversitesine kabul edilmek için gerekenler arasındaki açığı kapatmaya yöneliktir. Bu programlar, İngilizce dil becerilerinizi veya akademik niteliklerinizi veya her ikisini birden geliştirme ihtiyacınızı karşılarlar. İngiliz üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. İngiliz üniversitelerinden mezun olan bir öğrencinin sahip olduğu diplomanın Türkiye’de geçerliliği vardır. İngiltere’de lisans mezunu olan her yabancı ögrenciye, 1 yıl çalışma ve oturum izni verilir. İngiltere’nin, ülkedeki üniversitelerden mezun olan yabancılara verdiği çalışma izni sayesinde ülkenin lider şirketlerinde çalışma fırsatını yakalayarak kariyer yaşantınıza güzel bir başlangıç yapmış olursunuz. İngiltere’de üniversite eğitimi almak için, ATLAS’tan ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.