Egitim görmek istediginiz alan ve Kanada’da kalmak istediginiz süreye bagli olarak, hem Kanada’ya giris vizesi, hem de ögrenci belgesine ihtiyaciniz olacaktir. Ayrica,bir saglik kontrolünden de geçmeniz gerekecektir. Kanada vizesi için en önemli kosul,vize görevlisinin vize talebinde bulunan kisi hakkinda asagidaki konularda ikna olmasi gerekmektedir: Kendi ülkelerine geri dönüs niyetinde olup Kanada’da kalma amaci tasimamalari; Herhangi bir sabika kayitlarinin bulunmamasi ve güvenlik riski olusturmamalari Kanada’da bulunduklari süre boyunca yolculuk ve diger masraflarin tümünü karsilayabilecek maddi olanaklara sahip olmalari Gerekli yasal izin verilmedikçe Kanada’da çalisma ve egitim görme niyeti tasimamalari Eger 18 yasindan küçükseniz, velilerden, noter tasdikli izin kagidi, ayrica Kanada’da size velayet edebilecek bir kisinin yazili onayini getirmeniz zorunludur.

Turist Vizesi ile 6 aylik Programlar

Kanada’da 6 aylik ve/veya 6 aya kadar Ingilizce, Fransizca ve diger programlara katilmak için sadece Turist Vizesine ihtiyaciniz vardir. Kanada’dan ayrilmadan ve bir Kanada Büyükelçiligi veya Konsolosluguna basvurmadan bu süre kesinlikle uzatilamaz veya egitim gördügünüz bir alandan digerine geçilemez.

Gerekli belgeler:

– Doldurulmus vize basvuru formu

– 18 yas ve üzeri her kisi için eksiksiz doldurulmus “Ilave Aile Bilgileri” ile “Ögrenim ve Is Geçmisi” formlari

– En az 6 ay geçerlilik süresi olan bir pasaport

– Kanada’da taninan bir egitim kurulusundan, egitim alanini ve süresini belirleyen bir kabul mektubu (akseptans)

– Egitim,ulasim,konaklama ve diger masraflari karsilayabileceginize dair finansal durumunuzu gösterir evraklar (banka hesabi vs) ***Maddi durumunuz ile ilgili bilgiler ; *Çalisiyor iseniz maas bordrosu, toplam hizmet yili, sosyal sigorta giris bildirgesi ve izin belgesi, oda sicil kaydi, vergi levhasi, son bir yillik banka hesap dökümü, tapu ve diger özel mülk belgeleri vs.. *Çalismiyor iseniz aileniz ile ilgili yukarida belirtilen belgelerin yaninda, veliniz tarafindan verilecek Kanada’da kalacaginiz süre boyunca egitim ve yasam masraflarinizi karsilayacagina dair noter tasdikli taahhütname ve buna kanit olarak sunulacak maddi durum bilgileri

– Son alti ay içerisinde çekilmis ve arkasinda adi soyadi,dogum tarihi yazili iki adet vesikalik fotograf –

Kanada’da yapacaginiz egitimin ileriye dönük planlariniza ne ölçüde faydali olacagini kisaca anlatan bir niyet mektubu

– Cumhuriyet bassavciligindan alinacak iyi hal kagidi

– Vize ücretinin herhangi bir Garanti Bankasi subesindeki 9091287 CAD numarali hesaba yatirdiginiza dair banka dekontunun asli; turistik vize giris ücreti için $ 75 CAD, çok giris için $ 150 CAD’dir. *Basvurular, gerekli ücret Büyükelçilik hesabina tam olarak yatmadigi sürece isleme alinmamaktadir. *Basvuru geri çekildigi takdirde ve vize talebi red oldugunda geri ödeme kesinlikle yapilmamaktadir.

Ögrenci Vizesi ile 6 aydan daha uzun programlar

     6 aylik programlarin disinda, diger tüm egitim talepleri için ögrenci vizesi almak gerekmektedir.

Gerekli belgeler:

– Doldurulmus ögrenci vizesi basvuru formu

– 18 yas ve üzeri her kisi için eksiksiz doldurulmus “Ilave Aile Bilgileri” ile “Ögrenim ve Is Geçmisi” formlari – En az 1 yil geçerlilik süresi olan bir pasaport – Kanada’da taninan bir egitim kurulusundan, egitim alanini ve süresini belirleyen bir kabul mektubu (akseptans)

– Egitim,ulasim,konaklama ve diger masraflari karsilayabileceginize dair maddi durumunuzu gösterir evraklar (banka hesabi vs)

– Okul masraflarinizi karsilayabileceginizi gösterir maddi bilgileriniz

– Yasam masraflarinizi karsilayabileceginizi gösterir en az 10.000 Kanada Dolari banka teminati ***Maddi durumunuz ile ilgili bilgiler ; *Çalisiyor iseniz maas bordrosu, toplam hizmet yili, sosyal sigorta giris bildirgesi ve izin belgesi, oda sicil kaydi, vergi levhasi, son bir yillik banka hesap dökümü, tapu ve diger özel mülk belgeleri vs.. *Çalismiyor iseniz aileniz ile ilgili yukarida belirtilen belgelerin yaninda, veliniz tarafindan verilecek Kanada’da kalacaginiz süre boyunca egitim ve yasam masraflarinizi karsilayacagina dair noter tasdikli taahhütname ve buna kanit olarak Sunulacak maddi durum bilgileri

– Son alti ay içerisinde çekilmis ve arkasinda adi soyadi,dogum tarihi yazili iki adet vesikalik fotograf – Kanada’da yapacaginiz egitimin ileriye dönük planlariniza ne ölçüde faydali olacagini kisaca anlatan bir niyet mektubu – Cumhuriyet bassavciligindan alinacak iyi hal kagidi

– Vize ücretinin herhangi bir Garanti Bankasi subesindeki 9091287 CAD numarali hesaba yatirdiginiza dair banka dekontunun asli; ögrenci vize ücreti için $ 125 CADdir

ONEMLI HATIRLATMALAR

*Basvurular, gerekli ücret Büyükelçilik hesabina tam olarak yatmadigi sürece isleme alinmamaktadir.

*Basvuru geri çekildigi takdirde ve vize talebi red oldugunda geri ödeme kesinlikle yapilmamaktadir.

*Quebec eyaletinde egitim için, Ouebec hükümetinin verecegi bir onay belgesi gerekmektedir (CAQ). Okulunuz size CAQ ile ilgili gerekli formlari gönderecektir yada bu belgeden muaf oldugunuzu bildirecektir.

*Basvuru formlari Ingilizce veya Fransizca olarak doldurulmali ve basvuru sahibi tarafindan imzalanmis olmalidir.

*Imzasiz,eksik yada tam yanitlanmamis basvurular iade edilir. Basvuru formlari Türkçe dolduruldugu takdirde iade edilir.

*Basvurunun iade edilmesi son kararin gecikmesine yol açabilir.

*Basvurunuzu posta ile yapiyorsaniz, güvenilir bir kurye veya kargo sirketi ile göndermelisiniz ve pasaportunuzun iadesi için de masraflari tarafinizca karsilanacak sekilde ayarlamayi yapmaniz gerekmektedir.

*Vize verme yetkisi yalnizca Büyükelçilige aittir ve Kanada’nin Göçmenlik Yasa ve Mevzuati esas alinarak degerlendirilir.

*Türk vatandaslarinin turistik vizeleri bir günde sonuçlanmaktadir.

*Büyükelçilik, verilecek kararin birkaç gün gecikmesine yol açabilecek kisisel mülakata çagirma yada basvuru ile herhangi bir belgeyi talep etme be Büyükelçilige sunulan evraklari hazirlayan kisi veya kurulusla temasa geçerek herhangi bir belgenin dogrulugunu arastirma hakkini sakli tutmaktadir.