Kanada’da hangi alanda olursa olsun bir master programına girebilmeniz için üniversite not ortalamanızın 4 üzerinden en az 3 olması gerekiyor. Not ortalamanız 2.5 ile 3 arasında ise başvuru yapacağınız bölüme göre diğer kabul koşullarını fazlasıyla yerine getiriyorsanız (mesela TOEFL skorunuz istenenin çok üstünde ise ya da master yapmak istediğiniz sektörde iş tecrübeniz çoksa, vb. gibi) her okuldan olmasa bile bazı okullardan kabul şansınız vardır. İyi araştırılması gerekir. Not ortalaması bu seviyenin de altında olan öğrencilerimize master başvurularını yapmadan önce Kanada’ya gelip sertifika ya da diploma programlarına katılmalarını ve not ortalamalarını yükseltip başvurularını ondan sonra yapmalarını tavsiye ediyoruz. Kanada’da sertifika ve diploma programları hakkında bilgi almak için bize yazabilirsiniz. Kanadada master bursu ise yine not ortalaması ile doğru orantılıdır. Her üniversitenin, hatta üniversite bünyesinde başvurulan bölümün kendine has burs şartları bulunuyor. Burs alabilmek için genelde ortalamanızın 3.5 ve üzeri, İngilizce seviyenizin de TOEFL’dan 90-100 civarında olmasında fayda vardır. Kabul komiteleri özellikle üniversitenin son iki yılının not ortalamasına daha dikkatli bakarlar. Nitelikleriniz ne kadar iyi olursa burs ve asistanlık alma ihtimaliniz o kadar artar. Burs için diğer bir önemli konu da erken başvurudur. Eylül başlangıçlı programlar için bir önceki yılın en geç Aralık ayı gibi burs başvurusu yapmak gerekir. Kanadada işletme masteri (MBA) için not ortalamanız ne olursa olsun burs alma şansınız yok gibidir. Eğer GMAT skorunuz 650 civarındaysa başvuru yaptığınız okula göre kısmı burs alma ihtimaliniz var ama o bile zordur.

     Kanadada master başvurularında eğer elinizde TOEFL skorunuz yoksa ve TOEFL ile uğraşmak istemiyorsanız master başvurusu yapmak istediğiniz üniversitenin kendi dil okuluna gidebilirsiniz. Masterdan önce ne kadar süre Kanadada İngilizce kursu alacağınız mevcut İngilizce seviyenize bağlıdır. Eğer bu yolu izlerseniz dil okulunda master kabulü için gerekli İngilizce seviyesine ulaştıktan sonra ekstradan TOEFL almanıza gerek kalmaz. Master başvurusu için gerekli İngilizce seviyesine gelmiş olursunuz. Masterdan kabul alabilmek için tabi üniversitenin istediği diğer koşulları yine sağlamanız gerekmektedir. Üniversitenin dil okuluna gitmenin birçok avantajı vardır. Birincisi dil eğitimini alırken başvuru yapacağınız bölüm profesörleri ve yetkilileri tanışma fırsatı bulursunuz. Üniversite ortamına alışırsınız ve üniversitenin tüm olanaklarından faydalanırsınız. Üniversite kampüs ortamı son derece motive edici bir ortamdır. Kanadam.com’un buradaki rolü İngilizcesi master başvuruları için yeterli seviyede olmayan öğrencilere master kabul şansı oldukları üniversiteleri araştırıp bulmak, öğrenciyi üniversitenin dil kursuna yerleştirmek ve dil kursunu tamamladıktan sonra öğrenciye master başvurularında yardımcı olmaktır. Kanadada özellikle MBA tarzı masterlarda kabul komitelerinin üniversite not ortalaması ve TOEFL skoruna ilave olarak baktıkları diğer bir konu da öğrencinin iş tecrübesi ve GMATskorudur (GRE isteyen diğer bazı master programları da bulunmaktadır).

     MBA programları en az 2 yıllık iş tecrübesi ve 550 GMAT isterler. İş tecrübesi ve GMAT skoruna bakmadan Kanada’da öğrenci kabul eden MBA programları da mevcuttur. Bu MBA programları Kanada üniversiteleri arasında başarı sıralamasında ilk 10 da olmasalar bile hepsinin belli bir kalite standartı vardır. Çünkü Kanada’da hemen hemen tüm üniversiteler devletin kontrolündedir.GMAT ya da iş tecrübesi istemedikleri için bu MBA programlarının Amerika ya da İngiltere’de dershane tarzı üniversitelerden alınan MBA’ler gibi olduğunu düşünmeyin lütfen. Kanada’da masterların yıllık ücretleri ortalama 4-10bin Kanada doları arasında değişir. Kanadada MBA ücretleri ise yıllık 13-25bin K.doları civarındadır. Şunu da belirtmekte fayda görüyorum. Kanada’da master ücretleri diğer gelişmiş batı ülkelerine göre düşük olduğu için başvurularda rekabet fazladır. Dolayısıyla başvurularınızı kabul edecek üniversite ve bölümlerin çok iyi araştırılması ve başvuru paketlerinizin çok iyi hazırlaması gerekmektedir. Özellikle burs başvurusu yapmayı düşünüyorsanız Kanadadaki okulla çok erken temasa geçilmesi burs şansınızı arttırır. Eğer master başvurularınızda bizimle çalışmaya karar verirseniz sizin için okul araştırması yapıp Kanada’da eğitim ve yaşam beklentilerinize en uygun okul seçiminde size yardımcı oluyoruz.