Kanada’da sertifika ve 2 dönemlik diploma programları oldukça yaygındır. Programlar çoğunlukla Career College olarak adlandırılan özel okullar veya yine üniversite bağlantısı olan devlet destekli Community College’ lar tarafından düzenlenir. Vancouver bölgesi özellikle turizm alanında çok sayıda ve çeşitli sertifika programları sunarken Toronto bölgesinde IT alanında eğitim veren okulların sayısı dikkat çeker. Her iki bölgede de işletme, pazarlama, ticaret alanında sertifika ve diploma programları sunan okullar mevcuttur. Aynı zamanda mesleki olarak her dalda eğitim sunan büyük kolejlerde, aşçılık, tasarım, mekanik ve sağlık vb. bölümlerde 6 ya da 9 aylık programlara katılmanız mümkündür. Kanada’da lise sonrası eğitim kurumları başlıca iki ana bölüme ayrılır: Üniversiteler ve sanat-teknik yüksek okulları. Üniversiteler akademik ve mesleki eğitim verir, öğrencilere lisans ve üzeri diploma dereceleri kazandırır: (BA, BSc, MA, MSc, PhD, vs.). Sanat ve teknik yüksek okulları ise çeşitli sanat dallarında ve teknoloji alanlarında sertifika ve diploma programları sunar, iş eğitimi verirler. Bu yüksek okullardan üniversitelere yatay geçişler bazen mümkündür. Üniversiteler ve yüksek okullar arasında bir konumda bulunan çok sayıda üniversite yüksek okul bulunmaktadır. Bunlar diploma vermektedirler fakat lisansüstü programlara (master ve doktora) sahip değillerdir. 

Sertifika ve diploma programlarının öğrencilere sağladığı avantajlar :

Sunulan program alternatiflerinin çokluğu Kayıt kabul koşullarının üniversitelere kıyasla esnekliği Kayıt kabul stresinin olmaması (İngilizce yeterlilik çoğu programlar için aranan en önemli kayıt kabul koşuludur. Ancak bu koşulu sağlayamasanız bile kolejler size İngilizce hazırlık programına katılma imkanı sunarlar.)

Lisans / yüksek lisans programlarına göre daha kısa süreli eğitim imkanı (Sertifika programları 10-24 hafta, diploma programları ise 24-36 hafta arasındadır.)

Uygun fiyata kaliteli eğitim (Program ücretleri üniversitelere göre daha azdır.)

Sınıflardaki öğrenci sayısının azlığı

Okurken çalışma imkanı Kampüslerin genelde şehir merkezlerinde bulunması ve kolay ulaşım Meslekte uzmanlaşabilme imkanı