Ukrayna’da Hazırlık Eğitimi, oldukça önemlidir. Hazırlık sınıflarında sadece dil eğitimi verilmemektedir. Dil eğitiminin yanısıra üniversiteye hazırlık amacıyla, öğrencinin seçeceği bölüme yönelik dersler de verilmektedir. Bunun için, öğrencinin hazırlık eğitimine başlamadan önce hangi alanda lisans eğitimi göreceğine karar vermesi gerekmektedir. Hazırlık aşamasında öğrenciler 4 ayrı seçenek üzerinden eğitim görürler. Bu seçenekler eğitim göreceğiniz bölümlere göre belirlenir. Bunlar sırasıyla şöyledir:

1- Mühendislik : Hazırlık okulu bitiminde Fizik, Matematik, Radyofizik, Mühendislik, Kimya, Coğrafya bölümlerine devam etmek isteyenlerin aldığı hazırlık eğitimidir. Mühendislik hazırlık fakültelerini tercihini yapan öğrenciler İngilizce, Rusça ya da Ukraynaca dil eğitimi yanı sıra matematik, fizik, kimya, tasarım, alan çalışmaları ve bilgisayar işletim sistemleri derslerini de alırlar.

2- Ekonomi: Hazırlık okulu bitiminde ekonomi, işletme, iktisat, uluslararası ticaret, pazarlama bölümlerine devam etmek isteyenlerin aldığı hazırlık eğitimidir. Ekonomi hazırlık fakültelerini tercihini yapan öğrenciler İngilizce, Rusça ya da Ukraynaca dil eğitimi yanı sıra ekonomiye giriş, matematik, coğrafya, alan çalışmaları ve bilgisayar işletim sistemleri derslerini de alırlar.

3- Tıp, Biyoloji, Ziraat Fakülteleri : Hazırlık okulu bitiminde tıp, diş hekimliği, eczacılık tarım ve biyoloji ile ilgili bölümlerine devam etmek isteyenlerin aldığı hazırlık eğitimidir. Tıp, biyoloji, ziraat fakültelerini tercih eden öğrenciler İngilizce, Rusça ya da Ukraynaca dil eğitimi yanı sıra fizik, kimya, biyoloji, alan çalışmaları ve bilgisayar işletim sistemleri derslerini de alırlar.

4- Sosyal Bölümler : Hazırlık okulu bitiminde uluslararası hukuk, hukuk, tarih, uluslararası ilişkiler, gazetecilik, felsefe, psikoloji, sosyoloji ile ilgili bölümlerine devam etmek isteyenlerin aldığı hazırlık eğitimidir. Sosyal fakülteleri tercih eden öğrenciler İngilizce, Rusça ya da Ukraynaca dil eğitimi yanı sıra coğrafya, edebiyat, alan çalışmaları derslerini de alırlar.