Günümüzde İngilizce, uluslararası bir dil olmasının yanında; iş başvurularında, yurtdışı seyahatlerinde altın anahtar işlevi görüyor. İyi bir düzeyde İngilizce bilen biri her zaman bir adım öne çıkıyor. Genel olarak pratik sıkıntısı çektiğimiz ülkemizde, yurtdışı dili eğitimi bu nedenle biraz daha önem kazanıyor.
     Dünya’nın pek çok ülkesinde dil okulu, dil kursu, yaz okulu adı altında birçok İngilizce dil eğitimi veren kurum bulunmakta. Bu kadar seçenek arasında aklımıza neden İrlanda sorusu geliyor.
Başlıca sebep, İrlanda’da konuşulan dilin İngilizce olması ve bilinen aksine Dublin ve diğer büyük şehirlerde konuşulan aksanın gayet açık ve anlaşılır olmasıdır.
     Şayet İngiltere’de bulunduysanız Dublin’e geldiğinizde konuşulan İngilizce’yi çok daha rahat anladığınızı bizzat kendiniz fark edebilirsiniz. Çünkü İrlanda’lılar konuşurken harfleri İngilizler kadar yutmuyorlar.
Gün geçtikçe İrlanda sunduğu dil okulu fırsatlarıyla İngiltere ve Amerika’ya rakip olmaya başladı. Bu ülkelere göre hayat şartları daha ucuz olan bu sevimli ada ülkesi, yemyeşil doğası ve büyülü atmosferiyle pek çok öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle İspanyol, İtalyan ve Fransız öğrencilerin sık ziyaret ettiği bu ülkede, dil okullarında İngilizce öğrenmenin yanında pek çok kültürle iç içe yaşamanın zevkine varacaksınız. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz İrlanda’da ılıman hava koşulları sayesinde pek çok yeri çok soğuk veya sıcak hava kaygısı olmadan gezip görebileceksiniz.
Sunulan uygun fiyata kaliteli İngilizce dil eğitiminin yanında, İrlanda öğrencilere farklı konaklama seçenekleri sunuyor. Arzu ederseniz İrlanda’lı bir aile yanında kalarak gün boyu İngilizce pratik yapma imkanı bulabilirken, arzu ederseniz tek kişilik banyolu odanızda bir öğrenci yurdunda kalabilirsiniz.

     İrlanda’nın tarihine bakıldığında Türklerin yaptığı yardımlar göz ardı edilemez. Tarihine saygı duyan bu ülke için Türkler çok önemlidir ve onlara karşı sempati beslerler. Bu yüzden Türkiye İrlanda ilişkileri hep pozitif olmuştur. Neşeli, güler yüzlü, her zaman yardıma açık insanları barındıran bu güzel ülkenin sokakları da insanları kadar renkli ve hareketlidir. Ünlü gezi dergisi Planet tarafından 2012 yılında İrlandalılar yabancılara karşı en sıcakkanlı insanlar olarak seçilmiştir.
     İrlanda’daki Türk nüfusu diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha azdır. Elçilik kayıtlarımıza göre 4.5 milyonluk İrlanda’da yaklaşık1000 kadar Türk bulunmaktadır. Bu durum gerçekten İngilizce öğrenmek isteyen öğrenciler için İrlanda’yı bir adım daha öne çıkarmaktadır. Zira birçok öğrenci yurtdışına çıkmakta ve gittiği ülkelerde Türkleri bularak maalesef dil gelişimlerini negatif olarak etkilemektedir.