İrlanda gerek üniversiteleri gerek liseleri ile eğitime özel önem veren ülkelerden biridir ve eğitim sistemleri ile gurur duyarlar. Avrupa Birliği üyesi ülkeler içinde en fazla okul ve üniversite başvurusu bu ülkede olmaktadır. İrlanda geleneksel eğitim sisteminden dolayı çocuklar için en iyiyi ön planda tutmaktadır. Derslerin yanı sıra İrlanda’da liseler spor olanakları, boş zaman aktiviteleri ve kişisel gelişim programları da sunmaktadır.
     Kimi yönleri ile Amerikan eğitim sistemini andıran İrlanda eğitim sisteminde standart gündüz okulları mevcuttur. İrlanda’da lise eğitimi üniversiteye girişi ön planda tutmaktadır. Müfredatları oldukça geniştir. Lise mezunlarının çoğu üniversiteye gitmektedir. Gündüz okulları kilise kökenli veya modern, yalnız kız-erkek veya karışık okullar olabilir.
Gündüz eğitimli düz liselerin yanı sıra özel elit gündüz okulları ve elit yatılı okullar da mevcuttur. Bu okullar genellikle şehir merkezindedir ve mezunlarının nerede ise %90’ının iyi üniversitelerden mezun olmalarından haklı bir gurur duymaktadırlar.

1. İrlanda’ da özel Lise – Hazırlık Okulları: Liseye gitmek üzere, 8-13 yaş arası öğrencilere uygulanan hazırlık programıdır. Tüm yabancı öğrencilere açıktır. Yatılı, karışık, kız, erkek okulları şeklinde çeşitleri vardır.
2. İrlanda’ da Gündüz Liseleri ve Yatılı Devlet Liseleri: Gündüz okulları aile yanında konaklama imkanı verir. Yatılı Devlet Liseleri, İrlanda’daki diğer okullara göre daha ucuz olmakla birlikte iyi eğitim verirler. Yalnızca AB üyesi ülkelerden yabancı öğrenci kabul etmektedirler. Maalesef Türk vatandaşı öğrencileri kayıt yaptıramıyorlar.
3. İrlanda’ da devlet liseleri Devlet Kolejleri, İrlanda hükümeti tarafından desteklendiği için sadece çok başarılı 16-19 yaş arası öğrenciler kabul ediliyor.
4. Özel gündüz Liseleri ve Özel Yatılı Liseleri: En yaygın bilinen özel eğitim kurumlarıdır. Bağımsız Okullar Birliği ve İrlanda Hükümetince denetlenir. 
     Güçlü eğitim sistemiyle dünyanın her yerinde geçerliliği olan İrlanda liseleri bağımsız eğitim bakanlıkları tarafından yönetilir ve sıkı denetlenir. Liselerin sınav ve müfredatları bakımından farklılıkları vardır.