Malta’da Dil Eğitimi Gün geçtikçe popülaritesi artan bir ülke olan Malta, Anglosakson geleneği ve Avrupalı olmanın harmanını, Akdeniz kültürü ve konukseverliği ile birleştirerek ziyaretçilerine sunmaktadır. İngilizce konuşan ülkelerin topluluğu olan İngiliz Uluslar Topluluğunun en eski üyelerinden biri olan Malta ‘da en önemli gelir kaynakları İngilizce dil eğitimi ve Turizm’dir. Bu sebeple Malta hükümetinin dil eğitim kursları ve turizm üzerinde çok büyük baskı ve kontrolleri bulunmaktadır. Bu yüzden de eğitim kurumlarının kaliteleri çok yüksektir. Aynı zamanda İngilizce dil eğitimi alınabilecek diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Malta , her zaman en “Ekonomik” seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

     31 Mart 1979’da İngiltere’den bağımsızlığını kazanan Malta’da resmi dil İngilizce ve Maltaca’dır. İki dil de, Anayasaları’nda resmi dil olarak kabul edilmiştir. 200 yıla yakın bir süre İngiltere’nin sömürgesinde kalmasından dolayı İngilizce ve İngiliz Kültürü, televizyonlardan gazetelere, soldan akan trafiğinden hukuk sistemine kadar ağırlığını her alanda hissettirmektedir. Malta ‘nın en önemli özelliği, Türkiye’de yeni popüler olmasına rağmen, 30 yılı aşkın süredir eğitim kurumlarıdır. Dünya çapında ağa sahip olan bir çok okulun aynı zamanda Malta’da da dil okulları bulunmaktadır. 7000 yıla yakın sömürge tarihi ile bir çok hükümetin boyunduruğu altında kalmış Malta’da tarih ve tatil iç içe yaşanmaktadır. Turistik yapısı ile 400,000 nüfuslu Malta’ya yaz aylarında 2 milyon turist gelmektedir. Farklı ülkelerden gelen öğrenciler, dil eğitimlerinin yanı sıra, İngilizce konuşan halk ve yarısından fazlası İngiltere’den gelen turistlerle de pratik yapabilmektedir. Neden Malta sorusunun asıl cevapları ise ;

1. Malta hükümeti, uzun yıllar boyunca diğer devletlerle ikili diyaloglar kurarak, Malta’yı Akdeniz’de İngilizce dil okullarının merkezi haline getirmiştir. Bu sebeple, okullar üzerindeki kontrolleri ve baskıları çok fazladır. Eğitim kalitesini standartların üstünde tutabilmek için sürekli çalışmaktadırlar.

2. Vize işlemleri açısından bakıldığında Malta, dil eğitimi için en kolay vize alınabilen ülkedir.

3. İklimi Akdeniz iklimi olduğu için, yıl boyunca ılıman hava hakimdir ve yaz ayları sadece 3 ay ile sınırlı değildir. Bunun pozitif etkisiyle dil eğitimi ile tatili aynı anda yapabilme imkanı vermektedir.

4. Malta bir Akdeniz ülkesi olduğu için insanları cana yakın ve sıcak kanlıdır. İnsanlar arasında, din , ırk , kültür ayrımı yapılmamaktadır ve aynı zamanda çok güvenli bir ülkedir.

5. Malta, Türkiye’ye yakın olduğu için hem ulaşım süresi daha kısadır hem de ulaşım ücreti daha ekonomiktir. Kış aylarında gidiş dönüş uçak biletleri 250 – 300 Euro arasındadır.

6. Malta’da dil eğitimi ve konaklama ücretleri diğer ülkelerle kıyaslandığında daha ekonomiktir. Yaz aylarında bir tatil cenneti olmasından ve yoğun talepten dolayı fiyatlarda artışlar gözükmektedir ama yinede karşılaştırılma yapıldığında her zaman en ekonomik seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

7. Türkiye’den gelip Türk damak tadını aramak yerine çok popüler Türk restoranlarında yemek yiyebilir, uydu yayınlarından isterseniz Türk televizyonlarını izleyebilirsiniz