Özellikle dil eğitimi için yurtdışına giden öğrencilerin bir numaralı tercihi aile yanında konaklamadır. Bu tercihlerinde en önemli etken ülkenin hayat tarzını, aile hayatını daha yakından tanıma, pratik yapma olanağının fazlalığı olmaktadır. Öğrenciler, kendilerini ağırlayan ailelerin yanında kaldıkları süre içerisinde en az sınıf içi çalışmaları kadar yararlandıklarını belirtmektedirler. Bütün bunların yanısıra aile yanında konaklama çok daha ekonomik oluşu ve rahatlığıyla da tercih edilmektedir. Aile yanında konaklama, öğrencilere yemek, çamaşır, vb. işlerle vakit kaybetmeksizin tamamen çalışmalarına yönelmelerini sağlamaktadır.

     Aile yanında konaklamadan olumlu sonuç almak kendinizi ailenin bir bireyi gibi görmenize bağlıdır. Aileye karşı sıcak davranın. Mutlaka karşılık bulacaksınız. Evi bir otel gibi kullanarak sadece uyumak için değerlendirmek özellikle lisan eğitimi için yurtdışına gidenlerin yapmaması gereken bir davranış olsa gerek. Aileler okulların konaklama departmanları tarafından titizlikle seçilmektedir. Aile seçiminde öğrencilerin talepleri ve gereksinimleri de (sigara içip içmeme, alerjiler, vejetaryenlik gibi) dikkate alınmakta, kendilerine en uygun aile bulunmaya çalışılmaktadır.

     Kalacağınız aile ile kuracağınız sıcak ilişkiler belki de bir ömür boyu sürecek dostluğun başlangıcı olacaktır. Ülkemize özgü bir hediye (lokum, çini, bakır vs) götürmeniz daha başlangıçta sıcak ilişkiler için bir temel oluşturacaktır. Ailenizle, arkadaşlarınızla beraber çekilmiş resimlerinizi de götürün. Özellikle ilk gün tanıştıktan sonraki sohbetinizde bunları göstermeniz sizi daha iyi tanımalarını sağlayacaktır. Evde çocuk olup olmadığını önceden öğrenmenizde fayda var. Böylece ona hediye alarak daha ilk günden kalbini kazanabilirsiniz. Şüphesiz aile yanında kalmanın dezavantajları da var. Yanında kalacağınız ailenin alışkanlıklarına, kurallarına uymak gibi. Yemek saatleri buna verilecek en iyi örnektir. Olur da aile ile aranızda bir iletişim sorunu yaşanırsa ya da sebep ne olursa olsun kendinizi rahat hissetmezseniz paniğe gerek yok. Öğrencisi olacağınız eğitim kuruluşu konaklama ile ilgili her konuda size yardımcı olmaya hazır olacaktır. Size en kısa zamanda yeni bir aile bulunacaktır. Aile Yanında konaklamanın avantajları; Lisan pratiği bakımından ideal, Farklı bir kültürü en doğal haliyle tanımak , Diğer konaklama türlerine göre daha ekonomik, Kendinize ait özel oda, Aile yanında konaklamanın dezavantajları, Ailenin yaşam tarzına, alışkanlıklarına ve kurallarına uymak

APARTTA KONAKLAMA
     Apartlar, okul yakınında ya da bazı durumlarda daha uzakta, bağımsız olabilir. Apart, kendi yaş grubunuzdaki öğrencilerle bir arada olmak, arkadaşlıkların gelişmesi bakımından idealdir. Bazı Apartlarda çok ender olsa da kafeterya bulunabilmektedir. Apartların hemen genelinde hiç yemek verilmemektedir. Yemek verilmeyen apartlarda öğrencilerin yemek pişirmeleri için açık mutfaklar bulunmaktadır. Apart daireleri genellikle 2-5 kişiliktir. Aynı aparttaki bir odada 2 bayan kalabilirken diğer bir odada 2 erkek öğrenci kalabilmekte, mutfak, banyo vb. genel yerler ortak kullanılmaktadır.

HOTELLER
     Hoteller beş yıldızdan tek yıldıza kadar olan konaklama tesisleridir. Bir turizm ülkesi olan Malta’da bir çok Hotel bulunuyor. Hotel’de konaklamanın diğer konaklama türlerine göre daha pahalı ve pratik imkanlarının kısıtlı olduğu unutulmamalıdır. Öte yandan Malta’da eğitim alırken tatil de yapmak isterseniz ve ekonomik durumunuz iyi ise Malta’da size uygun pek çok seçenek bulunuyor. Okulların önemli bir kısmı Malta’daki hotellerle anlaşmalı çalışmaktadır.