* Polonya üniversitelerinde okumak için Türkiye’de bir yüksek öğretim kurumunu kazanma şartı aranmamaktadır. Herhangi bir lise diplomasına sahip olmanız Polonya üniversitelerinde okumanız için yeterlidir.

     * YGS ve LYS sınavları sonucunda Türkiye’de, hayal etmediğiniz, istemediğiniz bir bölümü kazanmışsanız Polonya harika bir seçenek! Hangi mesleği yapmayı hayal ediyorsanız Polonya üniversitelerinin ilgili bölümlerinde okuyabilirsiniz. Polonya üniversitelerinde istediğiniz bölümde eğitime başlamak için sadece lise diploması yeterlidir. Üstelik lisede hangi bölümden mezun olduğunuza bakılmaksızın, Polonya üniversitelerinde istediğiniz tüm bölümlere kayıt yaptırabilirsiniz. Türkiye’de sözel bir bölümden mezun bir öğrenci, Polonya’da tıp veya mühendislik bölümlerinde okuyabilir. Aynı şekilde meslek liseli veya imam hatip lisesi mezunu olmanız istediğiniz bölüme kayıt yaptırmanıza engel teşkil etmez.

     * Polonya üniversitelerinin disiplinli ve yüksek kaliteli eğitimleri, dünya genelinde kabul görmekte, birçok Polonya üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Polonya’nın beş üniversitesi dünyanın en iyi 500 üniversitesi içerisindedir. Okullaşma ve eğitime çok önem veren ve disiplinli eğitim sistemi ile tanınan Polonya, eğitim alanında birçok Avrupa ülkesinden çok ileridedir. Polonya’da yüksek tahsil yapmayan ve anadili dışında başka bir dil daha konuşmayan insan yok denecek kadar azdır. Polonya’da 2 milyon genç yüksek tahsil yapmaktadır. Polonya’da 2008 yılı sonu itibariyle 123 devlet, 365 özel veya meslek yüksek okulu olmak üzere 488 üniversite bulunmaktadır.

     * Türkiye’deki vakıf üniversitelerinden daha ekonomik fiyatlarla Polonya’da eğitim alabilirsiniz. Polonya’da eğitimin toplam maliyeti, Türkiye’deki özel üniversitelerin eğitim maliyetine kıyasla çok daha uygundur. Türkiye’deki vakıf üniversitelerine ödeyeceğiniz ücretten daha fazla ödemeden istediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz.

     * Tüm üniversitelerinin YÖK denkliği var! Polonya üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Polonya üniversitelerinden mezun olan bir öğrencinin sahip olduğu diplomanın Türkiye’de geçerliliği vardır.
Türkiye’de kamu kuruluşlarında görev almak, meslek odalarına bağlı çalışmak veya askerliğinizi kısa dönem erbaş ya da yedek subay olarak yapmak istiyorsanız Polonya üniversiteleri size tüm bu imkânları sunmaktadır.

     * Polonya’da lisans programları 3 yıl sürmektedir. Böylelikle Türkiye’de 4 senede tamamlayacağınız üniversite eğitiminizi Polonya’da 3 senede tamamlayarak 1 sene avantajlı duruma geçebilirsiniz.
Bu, hem eğitim ve yaşam giderlerinizin 1 yıl azalmasını, hem de iş hayatına 1 yıl erken başlamanızı sağlayacaktır.

     * Polonya Eğitim Bakanlığı’nın özel fonundan tahsis edilen bütçeden, akademik ve spor alanında başarılı olan öğrencilere yönelik geniş burs imkânları bulunmaktadır.
Polonya üniversitelerinde öğrencilere yakın ilgi gösterilmektedir. Polonya üniversitelerinde, uluslararası öğrencilerin sorun ve ihtiyaçlarını daha çabuk çözmek ve okula uyum süreçlerini hızlandırmak amacıyla özel ofisler bulunmaktadır.

     * Polonya’da eğitim dili İngilizce ve Lehçe’dir. Yeterli İngilizceniz varsa doğrudan üniversiteye, eğer İngilizceniz yeterli değil ise hazırlık sınıfı ile üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz. 
Polonya’da Lehçe ve İngilizce olarak en az iki yabancı dili öğrenme şansına sahip olabilirsiniz. Dünyanın değişik ülkelerinden gelen ögrenciler ile arkadaşlık edip, hem değişik kültürleri tanıyabilir hem de yabancı öğrenciler ve öğretim görevlileriyle sürekli iletişimde olduğunuzdan yabancı dilinizi ileri seviyelere getirebilirsiniz. İngilizcenin yanı sıra Lehçe de halk içerisinde öğrenebileceğiniz ikinci yabancı diliniz olacaktır. Hem İngilizce hem Lehçe biliyor olmanız kariyer hayatınızda sizi özel bir yere koyacaktır.

     * Polonya’da lisans veya yüksek lisans mezunu olan her yabancı ögrenciye, 2 yıl çalışma ve oturum izni verilir. Polonya’nın, ülkedeki üniversitelerden mezun olan yabancılara verdiği çalışma izni sayesinde Polonya’nın lider şirketlerinde çalışma fırsatını yakalayabilirsiniz. Böylelikle Avrupa Birliği’nde staj ve kariyer başlangıcı yapma imkanı elde etmiş olursunuz. Ayrıca Polonya’da öğrenim gören üniversite öğrencilerine yasal part-time çalışma izni verilmektedir. 

     * Türkiye’den Polonya’ya uçak ile ulaşim sadece 2 saat sürmektedir. Son dönemlerde Polonya’ya uçan havayolu şirketlerinin artması sonucunda uçak biletlerinin ucuzlaması bir avantaj olarak değerlendirilebilir.

Yaşam çok ucuzdur. Polonya’da yaşam giderleri, diğer AB ülkelerine göre çok daha ekonomiktir. Bir öğrencinin, konaklama, ulaşım, gıda, sağlık sigortası dahil ortalama aylık masrafı 350-450 Euro civarındadır.

     * Sınavsız ve koşulsuz yüksek lisans ve doktora yapabilme imkanını değerlendirebilirsiniz. Polonya’daki herhangi bir üniversiteden mezun olduğunuzda ALES, GRE, GMAT gibi bir akademik sınav engeline takılmadan direkt Yüksek Lisans veya Doktora programına geçiş yapabilirsiniz.

     * Uluslararası değişim programlarına katılabilirsiniz. Polonya’daki devlet üniversitelerinde bir yarıyıl okuduktan sonra üniversiteler arası öğrenci değişim programları olan ERASMUS ve SOKRATES sayesinde Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde iki döneme kadar ücretsiz üniversite eğitimi alma ayrıcalığına sahip olabilirsiniz. 

     * Schengen vizenizin sağladığı serbest dolaşım hakkı sayesinde tüm Avrupa ülkelerine seyahat etme olanağına öğrencilik yıllarında sahip olabilirsiniz. Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından uygulanan, ucuz ulaşım olanağı sağlayan Interrail bilet uygulaması ile , istenen yerde ve zamanda istenen trene binme avantajlarını kullanabilir, düşük bir bütçe ile Avrupa ülkelerini tanıyabilirsiniz.