Polonya’da hangi dilde eğitim alabilirim?

Polonya’da hemen her bölüm öğrencilerine İngilizce ve Lehçe eğitim vermektedirler. Bu dillerden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Bunun dışında da tüm dünya dillerinin filoloji bölümleri bulunmaktadır.

Polonya’da üniversite eğitimi zor mu?

Polonya eğitim sistemi ezberci sistem yerine bilgiyi öğrenciye öğretmeyi tercih etmektedir. Bu anlamda gereksiz bilgiler yerine sadece ihtiyacı olan bilgiden sorumlu olan öğrenci başarıyı çok daha kolay yakalamaktadır.

Polonya’da aylık yaşam giderleri ne kadar?

Polonya’da eğitim gören bir öğrenci için ortalama 350 EURO yurt, beslenme, kırtasiye, ulaşım gibi giderler dahil olmak üzere yeterli bir miktardır.

Polonya üniversite başvuru tarihleri ne zaman?

Başvuru süresi üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak Nisan ayı ile Ağustos ayı arasındadır. Başvuru işlemi için en uygun zaman haziran ve temmuz aylarıdır.

Polonya’da eğitime başlamadan önce denklik konusunda kesin bilgiye nasıl ulaşabilirim?

Bu bilgiye ulaşmanın tek yolu YÖK ‘e Polonya’da eğitim görmek istediğiniz üniversite ve bölümü belirten bir dilekçe ile olacaktır. YÖK size ortalama 15 gün içerisinde resmi cevabı posta yoluyla ulaştıracaktır.

Polonya’da İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler Var mıdır ?

Polonyada İngilizce eğitim veren bir çok üniversite vardır. Yabancı öğrencilerin Polonya’da en çok tercih ettiği eğitim dili İngilizcedir. Eğitim almak istediğiniz bölüme göre araştırma yaparsanız sonuç alabilirsiniz. Polonya’da dilerseniz Lehçe eğitim de alabilirsininiz. Bu size istediğiniz her bölümde eğitim alma imkanı sunacaktır. Birçok üniversitede İngilizce ve Lehçe hazırlık programları bulunmaktadır.

Polonya’da Ortalama Üniversite Fiyatları Ne Kadardır ?

Bölüme ve hangi dilde eğitim yapmak istediğinize göre değişmektedir. Ortalama 1500 – 6000 Euro aralığındadır.

Polonya Vizesiyle Diğer AB Ülkelerine Gidebilir miyim ?

Polonya AB üyesidir ve Polonya için alınan vizeyle tüm schengen ülkelerine vizesiz gidebilirsiniz.

Polonya’da bir yıl boyunca toplam masrafım ne kadar olur?

Bir öğrencinin Polonya’da ortalama olarak konaklama, beslenme ve sosyal giderleri için yıllık 4500 – 5000 Euro civarında harcadığı söylenebilir.

Konaklama seçenekleri ve maliyetleri nelerdir?

Üniversite yurtlarında konaklama ücretleri aylık 100 – 200 € arasında değişir. Dilerseniz ev kiralayabilirsiniz. Şehir, bölge ve ev özelliklerine değişmekle birlikte öğrencilerin konaklayabileceği tarzda evler aylık 250 – 400 € civarında tutulabilmektedir. Bir öğrencinin aylık gideri ortalama 400 € civarındadır.

Öğrenciyken çalışma hakkım var mı?

İlk sene hazırlık kursu alan öğrencilere çalışma imkanı bulunmamaktadır. Ancak 1. sınıftan itibaren part-time çalışma hakkı verilmekle birlikte, ‘oturum kartı’nın alınmış olması şartı aranır. Öğrenci ‘oturum kartı’nın geçerli olduğu süre boyunca hem eğitimine devam edip hem de çalışabilmektedir.

Polonya’da burs alabilirmiyim?

Polonya’da burs Polonya kökenli öğrenciler için mevcuttur. Burs başvurularında, başvuru sahibinin Polonya’ya gelmesinden önce olmak suretiyle Polonya Büyükelçiliği başvurusunu teslim etmesi gerekmektedir. Bu durumlar da burs almak mümkün olacaktır.

Başka bir üniversite de eğitim aldım ancak öğrenime Polonya’da devam etmek istiyorum. notlarımı saydırmak mümkünmüdür?

Hemen hemen tüm üniversitler Bologna Sistemi ile kredi transferi mümkündür. Ancak bulunduğunuz ülkede ki eğitim müfredatında ki derslerin Polonya’daki müfredat ile uyumlu olan dersler kabul edilecektir. Bu durumlar söz konusu olduğunda lütfen eğitim danışmanımızla görüşünüz ve eğitim almış olduğunuz okuldan ders notlarınızı gösteren bir transkript alınız.

Nasıl başvuru yapabilirim?

Başvuru yapmak gerçekten çok kolaydır. Online başvuru formumuzu doldurarak , 03323540414 no’lu telefonlardan danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Polonya’da yaşam nasıl yabancılar için tehlikeli bir ülkemi?

Polonya sadece Türkiye’den değil birçok Avrupa ve dünya ülkesinden gelen öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle sosyal yaşama zorlanmadan ayak uydurabilirsiniz. Hemen hemen tüm restoran, kafe, alışveriş merkezi, banka vb. mekânlarda İngilizce konuşabilirsiniz. Genel anlamda yabancılara toleranslı ve yardım sever bir halka sahip olan Polonya yabancı öğrenciler için güvenli bir ülkedir.