Yurtdışında eğitim almayı düşünenler veya sınav derdi olmadan istediği bölümü yurtdışında okumayı hedefleyenler için en iyi seçeneklerden birisi Polonya’dır. Nedenine gelince Polonya bize Avrupa’da prestijli ve kaliteli bir eğitimi uygun maliyetler ile sahip olabilme şansını sunmaktadır. Polonya üniversitelerinden alınan diplomaların prestij ve geçerliliğide tüm dünyada artmıştır. Ayrıca yaşam giderlerinin uygunluğu da Polonya’yı daha da cazip hale getirmektedir. Polonya üniversitelerinde her yıl binlerce yabancı öğrenci eğitim almaktadır. Lehçe ve İngilizce okuma imkanı dünya sıralamasında ilk 500’e giren 12 üniversitesi ile Polonya eğitim kalitesini ıspatlamıştır.

     Polonya üniversitelerinde eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için en önemli cazibe noktalarından biri de bu üniversitelere başvuru ve kabul aşamasında Türkiye’de üniversite sınavına girme ya da başarılı olma şartı aranmıyor olmasıdır. Lise mezunu olan herkes Polonya’da üniversite eğitimi almak için başvuru yapabilmektedir. Polonya’dan alınan birçok diploma AB ülkeleri ve YÖK tarafindan tanınmaktadır. Ülkedeki devlet üniversitelerinin ise denklik sıkıntısı bulunmamaktadır. Üstelik aynı bölümü kendi ülkende kazanma şartı aranmaz ve genelde bir liseden mezun olmak yeterlidir.

     Polonya’da yüksek öğrenim öncesi dil hazırlığı için dokuz aylık yoğunlaştırılmış dil kursu üniversitelerin kendi bünyesinde verilmektedir. Bir senelik Lehçe ya da İngilizce hazırlık kursununun ardından öğrenci dil seçimine göre Lehçe ya da İngilizce 3 yıllık lisans eğitimine başlayabilmektedir. Master yapmak isteyenler ise yine öncelikle dil eğitimi alabilirler ya da dil yeterliliklerini belgeleyebiliyorlarsa doğrudan master programına başvurabilirler. Tıp Fakülteleri, Diş Hekimliği, Eczacılık, Veterinerlik bölümlerde genelde 5 yıllık program uygulanmaktadır. Yıllık harç ücretleri ortalama 9.000 – 13.000 € civarındadır. İngilizce ve Lehçe seçenekleri mevcuttur. Beden Eğitimi, Güzel Sanatlar ve Eğitim Fakülteleri: Bu bölümler için özel yetenek sınavları uygulanmaktadır.

     Üniversite eğitiminiz sırasında yasal olarak part-time çalışma izniniz bulunmaktadır. Polonya’nın, ülkedeki üniversitelerden mezun olan yabancılara verdiği çalışma izni sayesinde Polonya’nın lider şirketlerinde çalışma fırsatını yakalayabilirsiniz. Böylelikle Avrupa Birliği’nde staj ve kariyer başlangıcı yapma imkanı elde etmiş olursunuz.

     Ayrıca Polonya da öğrenci iken Schengen vizenizin sağladığı serbest dolaşım hakkı sayesinde tüm Avrupa ülkelerine seyahat etme olanağına öğrencilik yıllarında sahip olabilirsiniz. Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından uygulanan, ucuz ulaşım olanağı sağlayan Interrail bilet uygulaması ile , istenen yerde ve zamanda istenen trene binme avantajlarını kullanabilir, düşük bir bütçe ile Avrupa ülkelerini tanıyabilirsiniz.