VİZE NEDİR ? Vize, bir ülkeye seyahat edecek bir yabancının O ülke temsilciliğinden (Büyükelçiliğinin Konsolosluk) veya sınır kapısından aldığı giriş iznidir. Turistik, Ticari veya öğrenim amacı ile alınır ve süresi verilen makam tarafından ziyaretin amacına göre saptanır. Transit vize; Kişiler çıkış yaptıkları ülkeden ikinci bir ülke üzerinden üçüncü bir ülkeye geçiş yapacaklarsa ve bu geçiş esnasından ikinci ülkenin gümrük sahasından ayrılacaklarsa, ülkeler arası anlaşmaya göre ikinci ülkeden üçüncü ülkeye geçiş için alınan vize “Transit Vize” dir.

Schengen Vize : AVUSTURYA , BELÇİKA , FRANSA , ALMANYA , YUNANİSTAN , İTALYA , LÜKSEMBURG , HOLLANDA , PORTEKİZ , İSPANYA , DANİMARKA , FİNLANDİYA , İZLANDA , NORVEÇ , İSVEÇ Yukarıdaki 15 schengen ülkesinden herhangi birinden alınan vize ile diğer schengen ülkelerine seyahat gerçekleşebilir. Sınır polislerinin isteği, yolcunun gideceği ülkenin konsolosluğundan vize alarak schengenin gerçekleştirilmesi doğrultusunda olmaktadır.

Multiple; Çok giriş çıkış ( Vizenin bitiş Tarihine kadar geçerli )

Single; Tek giriş çıkış ( Bir kere kullanılabilir. Vizenin bitiş tarihi geçmemiş bile olsa 2.çıkış yapılamaz.)

• TRANSİT VİZE ( HAVAYOLU)

• TRANSİT VİZE ( KARAYOLU)

• KISA SÜRELİ KALIŞ ( 3 AY VEYA DAHA AZ )

• UZUN SÜRELİ KALIŞ ( 6 AY VEYA DAHA FAZLA )

     Vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenler ; Vize başvurularında, beyaz zemin üzerinde ve son 6 ay içinde çekilmiş resimlerin asılları gerekmektedir. (Renkli fotokopi vb. kabul edilmemektedir.) Başvurularda istenen seyahat sigortası 30,000 euro limitlidir. Yurtdışı çıkışlarda sigorta belgesinin pasaportla beraber bulundurulması gerekmektedir. Daha önce schengen vizesi olmayan ve ilk defa schengen vizesi alacak olan yolcuların, başvurularını şahsen yapmaları gerekmektedir.

Vize İçin Gerekli Belgeler

     Ülkelerin vize uygulamaları birbirlerinden farklıdır. Bazı ülkelerin Konsoloslukları vize başvurularında daha az belge isterken, bazıları oldukça fazla ve detaylı belgeler isteyebilir. İstenen belgeler ne olursa olsun, evrakların istenen formatta, tam ve doğru olması önemlidir. Gideceğiniz ülkenin Konsolosluğu’na başvuruda bulunduğunuzda hangi amaçla vize başvurusunda bulunduğunuzu belirtmelisiniz.

     Bunun için gidiş amacınızı belirten, Konsolosluğa veya Büyükelçiliğe hitaben yazılmış bir dilekçe yeterli olacaktır. Gidiş amacınızı belirledikten sonra (turistik, ticari, öğrenim vs.), vize başvurunuzda gerekli belgeleri de görüşmeye getirmeniz gerekmektedir. Şengen uygulamasına dahil ülkeler için vize başvurularında genellikle son altı ay içinde çekilmiş güncel 2 adet fotoğraf (arka fonu beyaz), 30,000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası, tam doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu, otel ve uçak rezervasyonları ve geçerli bir pasaport (en az 6 ay süreli) gerekmektedir. Eş ve çocuklarınız için ise ayrıca vize formu doldurmanız ve kendilerine imzalatmanız gerekmektedir. Hepsinin seyahat sağlık sigortası ve öğrenci olanların öğrenci belgeleri gerekmektedir. Büyük elçiliğe veya Konsolosluğa hitaben yazılmış olan her biri için hazırladığınız dilekçeyi başvuruda sunmalısınız.

     Atlas eğitim amaçlı yurtdışına çıkacak öğrenci vizeleri için ücretsiz danışmanlık yapmaktadır. Gideceğiniz ülke ile ilgili bilgi ve belgeler eğitim danışmanlarımız tarafından sizlere liste halinde sunulacaktır.