Yeni Zelanda son zamanlarda yurtdışı eğitim denilince yıldızı parlayan ülkelerden bri haline geldi. Dünya’nın en iyi ilk 100 üniversitesi’nden biri olan AucklandÜniversitesi gibi kaliteli birçok üniversiteye sahip olan Yeni Zelanda’da lise eğitimi de öğrencilere ileriye dönük çok önemli avantajlar sağlıyorlar. Lise eğitimi için tercih edilebilmesi için en önemli etken ise Yeni Zelanda’nın dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olarak görülmesi. Bun yanı sıra İngiliz eğitim sisteminin temel alındığı Yeni Zelanda’da öğrencilerin aldıklaır lise diplomasının bütün dünyada geçerli olması ve lise dönemince İngilizce derslerini başarıyla veren öğrencilerden üniversite başvurularında TOEFL ya da IELTS gibi yabancı dil sınav puanı istenmemesi. Diğer önemli bir avantaj ise öğrencilerin lise eğitiminden sonra İngilizce hazırlık ve bilimsel hazırlık programlarını almaları istenmeyeceği için direkt olarak üniversite eğitimlerine başlayabilecek olmaları ve 3 yılda üniversite eğitimlerini tamamlamaları.
     Türkiye’de lise eğitimine başlamış ve halen devam eden öğrenciler ise bir süre dil eğitiminden sonra baştan başlamalarına gerek kalmadan sınıflarına Yeni Zelanda’daki okuldan devam edebilirler. Konaklama içinse birçok öğrecinin tercihi aile yanında konaklama seçeneği oluyor. Bu aileler okullar tarafından detaylı bir şekilde araştırılarak seçildiği ve belirli aralıklarla da kontrol ediliyor.

Yeni Zelanda’da Lise ve Yatılı Okul Eğitimi
     Yeni Zelanda Avustralya’nın hemen güneyinde yer alan iki güzel ada Güney ve Kuzey adalarından oluşan bir ülkedir. Ana yerleşim bölgesi kuzey adasıdır. Güney adası ise daha çok eşsiz doğası ve unutulmaz açık hava aktiviteleri ile tanınır. Yeni Zelandalılar dünyanın kalanına çok uzak bir konumda küçük bir ada üzerinde yaşadıkları için yabancıları son derece keyifle karşılayan ve öğrenmeye hevesli insanlardır. Güvenli, huzurlu ve spor aktivitleri ile dolu yaşam standardı yüksek bir ülkedir.
Yeni Zelanda’da çoğu karma eğitim veren devlet destekli liseler bulunmaktadır. Ortaokul ve lise öğrenimi 13 ve 18 yaşları arasında verilmektedir. Ayrıca bazı okullar 5 ila 18 yaş arasındaki öğrencilere ilk, orta ve lise eğitimini birleştirilmiş bir biçimde verecek şekilde düzenlenmiştir. Ortaokul ve liselere giriş şartları tüm okullarda benzerlik gösterir. Akademik kalite itibariyle Yeni Zelanda devlet ve özel okulları arasında çok az farklılık bulunmaktadır. Bu bakımdan Kanada ile benzerlik taşır. Yeni Zelanda‘da bulunan birçok okul karma eğitim vermektedir. Fakat bunun yanısıra %10‘luk bir dilim sadece kız yada erkek okulu olarak hizmet verir. 
Okullar konaklamayı ya yurt ya da aile yanı olarak sunarlar. okularda çok çeşitli sportif, kültürel aktivite mevcuttur ayrıca eğitim programları çeşitli eğitim gezileri ile desteklenir. 
Eğitim Sistemi Nasıldır?
     Yeni Zelanda eğitim sistemi, öğrenim yılına göre belirlenmiş sınıf sistemini benimsemiştir. Öğrenciler, 9. sınıftan itibaren orta öğrenime (lise) başlamış olur ve 11. sınıfın sonunda “Okul Sertifikası” sınavı olarak bilinen ilk genel sınava tabi tutulurlar. 11. ve 12. sınıf öğrencileri için İngilizce zorunlu derstir. 12. sınıfa geldiğinde ise öğrenci altı konuda uzmanlaşır. 13. sınıfta uygulanan üniversite giriş ve burs sınavı, Yeni Zelanda üniversiteleri, teknik okulları ve kolejlerine girişte öğrencilerin not ortalamaları ile beraber esas alınır. Bu nedenle 13.sınıfta tüm öğrenciler üniversitede okumak istedikleri bölüme yönelik dersleri alırlar.
Ayrıca öğrenciler çeşitli özel yatılı okullarda dünyaca tanınan IB diploma programına katılarak dünyanın en iyi üniversitelerine girme şansını da yakalayabilirler.
Eğitim Ücreti
     Eğitim ücreti konaklama dahil yaklaşık yıllık 28,000 NZD ile 50,000 NZD arasında değişir.