YURT DIŞINDA MBA (MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION)

Rekabetin hızla arttığı iş dünyasında şirketler artık profesyonel kadrolarla çalışmaktadır. Şirket üst düzey yöneticilerin kariyerlerini inceledeğimiz zaman büyük çoğunluğunun MBA eğitimi aldığını görmekteyiz. Günümüzde de en popüler programlardan birisi olan MBA yönetim alanında alanında olduğu gibi pek çok alt uzmanlık dallarıyla iş dünyasına nitelikli elemanlar hazırlamaya devam etmektedir. İlk kez ABD’de geliştirilen ve yaklaşık 100 yıldır uygulanan bu program iş dünyasına; İşletme, finans,finans muhasebe, organizasyon davranışları, enformasyon yönetimi, e-business, genel işletme, pazarlama, insan kaynakları alanlarında uzman kadro yetiştirmeyi hedefler. MBA programlarının türleri;

Full Time MBA: Üniversiteden yeni mezun olmuş öğrencilerin veya iş tecrübesi az olan alt düzey yöneticilerin tercih ettiği programdır. 2 akademik dönem devam eder. Programın tamamlanma süresi genellikle 2 veya 3 yıl sürmektedir.

Executive MBA: İş deneyimine sahip olan ve yönetici olarak görev yapan kişilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilmiş bir programdır. Ülkelere, okullara ve bölümlere göre değişmekle beraber genellikle 1 yıl devam eder.

Online MBA: İnternet üzerinden dersleri takip edebileceğimiz uzaktan MBA sistemidir. Bazı üniversiteler online ve kampus içinin bir arada olduğu karma MBA programları da sunmaktadır. İnternet üzerinden verilmeye başlanan MBA sonucu alınan diplomalar ülkemizde henüz YÖK tarafından tanınmamaktadır.

Pre MBA : İşletme veya İktisadi Bilimleri içeren bölümlerden mezun olmayanlar, yönetim alanında yeterli iş deneyimi olmayanlar veya hem İngilizce eksikliği hem de akademik altyapısı yetersiz olan öğrenciler için üniversitelerin sunduğu MBA hazırlık programdır. Pre-MBA için TOEFL’ dan en az 173 IELTS’ den ise 5 –5,5 arasında skor alınmış olunması ya da denk dil bilgisine sahip olunması gerekmektedir. Programın amacı MBA ve Master programları için gerekli altyapıyı tamamlatma ve İngilizce dil bilgisini ileri düzeye getirmektir. PreMBA / Pre-Master program süreleri 3 – 9 arasında değişmektedir. Başlangıç tarihleri Eylül/Ekim, Ocak ve Mayıs aylarındadır.

Lisans eğitimini tamamlayan öğrenci akademik başarı, İngilizce seviyeleri, iş deneyimi ve referanslarıyla birlikte başvuru yapabilir. Başvuru yapılacak üniversitelere göre program kabul şartları değişiklik göstermektedir. ABD üniversiteleri kabul için kendi belirledikleri bir GMAT puanı ister. Lisans mezuniyet ortalaması yüksek olan öğrencilerin kabul alması, IELTS/TOEFL notlarının üniversitenin istediği notlara yakın olması veya iş tecrübesi kabul almada önemli etken olmakla birlikte tek başlarına yeterli olmayabilir. Bazı üniversiteler notları düşük olmasına karşın iş tecrübesinden dolayı öğrencilere kabul verebilmektedir. Bu yüzden başvuruda iş referanslarınızın dikkatli bir şekilde hazırlanmış olması önemlidir. MBA alanında eğitim veren çok fazla üniversite olduğu için şartlar okullara göre değişiklik gösterebilmektedir, MBA programları İngiltere’de 1 akademik yıl, Avustralya’da 1-2 yıl, Amerika ve Kanada’da ise 2 yıl (1 Yıllık program sunan okullarda vardır) Avrupa ülkelerinde ise genelde 1 yıl sürer. Yurtdışında master programlarının diğer bir avantajı da masterdan sonrası staj yapma imkanı sağlamasıdır. Birçok ülke master sonrası bu imkanı sunar. Ayrıca bazı ülkeler master yaparken de çalışma imkânı sunar. Amerika’da master esnasında kampus içerisinde parttime çalışma mümünkündür. MBA ücretleri ülkelere ve okullara değişiklik göstermektedir. Program ücretlerinin düşük veya yüksek olması, eğitim kalitesini yansıtmayabilir. Üniversitenin konumu, imkanları, programı, aktiviteleri ücretleri belirlemektedir.

İngiltere’de bir yıllık eğitim ücreti £ 4000 ile £ 25,000 arasında, Amerika’da yıllık eğitim ücreti $ 6,000 ile $ 45,000 Kanada’da 6,000-40,000 Kanada Doları, Avustralya’da 8,000-30,000 Avustralya Doları Avrupa üniversitelerinde ise 6,000-40,000 aralığındadır.

Bize Ulaşın