Yurtdışıda Üniversite Eğitimi

Lise eğitimini tamamlayan tüm öğrencilerin katılıp eğitim aldığı üniversite diploması alıp mezun olduğu programdır. Ülkemizdeki mevcut eğitim sisteminin içerisinde lise son sınıf itibariyle öğrencilerimizin büyük korku ve endişesi üniversite eğitimidir. Mevcut öğrenci sayısının %20 sinin bir üniversiteye yerleşebildiği ülkemizde lise eğitimini tamamlayan öğrencilerin %80’i açıkta kalarak yeni arayışlar içerisine girmektedir. Bir kısım öğrenciler bir sonraki yıl yapılacak olan sınav için hazırlanmaya devam ederken, bir kısım öğrenci de gün geçtikçe imkanları ve şartları kolaylaşan yurtdışında üniversite alternatiflerini araştırmaya başlamaktadır. Bu öğrencilerin dışında, istemediği bir bölümü okumak zorunda kalan veya globalleşen dünyada başarılı firmalarda yerini almak isteyenlerinde yine ilk tercihleri yurtdışında üniversite olmaktadır. LYS şartı olmaksızın İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda, Malta, İspanya, İtalya, Fransa, Rusya, Almanya, Ukrayna, Çin gibi dünyanın gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerinde üniversite lisans programlarına, kendi bütçe ve ihtiyaçlarına uygun okullar seçerek müracat etmektedirler. İstenilen bölümü sınavsız okumanın dışında, gidilen ülkenin kültürünü keşfetmek, dilini iyi derecede konuşabilmek, dünya vatandaşı olma fırsatını yakalamakta programın bize kattığı en önemli avantajlardır.

Yurtdışında üniversite eğitimin almak için sahip olunması gereken şartlar ülkeden ülkeye göre farklılık gösterir. İngiltere, Malta, Avustralya Yeni Zelanda ve Hollanda’da lisans eğitimi 3 yıldır. Dil seviyesi yeterli olmayan öğrenciler lisans eğitimine başlamadan önce bir yıl süre ile foundation adı verilen hazırlık yılını okurlar. Amerika, Kanada ve Avrupa ülkelerinin çoğunda lisans eğitimi 4 yıldır. Üniversite eğitim programlarına başvuru işlemlerine en az 6 ay önce başlanılması gerekmektedir. Yurtdışındaki üniversiteler öğrencilere 3 ayrı şekilde kabul verirler. Bunlar;

     1. Üniversite Hazırlık Yılı (Foundation Year): Üniversiteye kabul alabilmek için dil yeterliliği olmayan öğrencilerin üniversite eğitimi öncesinde almak zorunda olduğu dil eğitimidir. Akademik alt yapı hazırlayan ve İngilizce öğrenme sürecini içeren hazırlık yılı 9 ile 12 ay arasında sürmektedir. Öğrenci bu programın bitişi ile başvuru yapılan üniversiteye vakit kaybetmeden doğrudan başlayabilmektedir.

     2. Şartlı Kabul başvurusu (Conditional Offer): Üniversitenin akademik olarak istedikleri şartları yerine getirebilen fakat İngilizcesi yeterli olmayan öğrenciler için alınan kabul belgeleridir. Üniversite tarafından İngilizce yeterliliğinizi belgelemeniz için size son başvuru tarihi verilir. Bu süre içerisinde yeterli İngilizce seviyesine ulaşan (TOEFL, IELTS skoru) öğrencinin şartlı kabulu tam kabule çevrilir ve bir sonraki öğretim yılında kabul aldığı bölüme başlama hakkını kazanır.

     3.Direk Kabul Başvurusu (Direct Entry): Üniversitenin akademik ve İngilizce yeterlilik şartlarını yerine getirmiş öğrencilerin eksiksiz evraklar ile yaptığı başvuru şeklidir. Müracaat tarihinden kısa bir süre sonra kabul alınabilir.

Bir üniversiteye müracaat edebilmek için; Lise Diploması (Türkçe ise tercümesi ve orijinali), referans mektubu (kapalı zarfta , lise öğretmenlerinden alınmış ve İngilizce yazılmış olmalı), İngilizce yeterlilik sınav sonucu (TOEFL 213 ve üzeri veya IELTS 6.0 ve üzeri), Kendinizi tanıttığınız İngilizce yazılmış mektup, ABD de eğitim için SAT veya ACT sınav sonuçları, banka hesap dökümü, yetenek ile kabul alınacak üniversiteler için hazırlanmış portfolyo, Kültürel, bilimsel, sosyal ve sportif faaliyetlerinizle ilgili olarak sunabileceğiniz referanslar, başarı belgeleri ve ödülleri üniversiteye sunmak gerekmektedir. Üniversitelerde eğitime başlama tarihi ülkelere göre farklılık göstermektedir. İskoçya’daki üniversiteler her sene Eylül ayı sonu Ekim ayı başı gibi başlar. İngiltere de Ekim ve Ocak (İngiltere de üniversitelere başvuru UCAS aracılığı ile yapılır. UCAS ile başvurular Ekim Kasım gibi başlar ve uluslar arası öğrenciler için gelecek yılın Haziran ayına kadar devam eder), Avustralya ve Yeni Zelanda ‘da Temmuz ve Şubat, Kanada’da Eylül ve Ocak, Amerika da ise lisans eğitimi Eylül, Ocak ve Mayıs aylarında başlamaktadır. Üniversite müracaatlarında eksik belge ile müracaat, yanlış programa seçmek, ekonomik gösterge ve lokasyon yada okul seçimi hatası gibi olumsuz bir durumda kalmamak için ATLAS’dan ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz

Bize Ulaşın